21-22 березня для керівників філій Центру пробації з усіх регіонів України у Києві відбувся семінар щодо алгоритмів взаємодії з органами місцевого самоврядування з метою закупівлі соціальних послуг.
Керівники філій у Полтавській та Львівській областях розповіли про успішний досвід залучення державних, а також коштів місцевих бюджетів для вирішення проблем засуджених.
Окрім цього, керівник FREE ZONE Олексій Загребельний презентував досвід Сумської області у вирішенні нагальних соціальних проблем.
У цьому році Сумський обласний наркодиспансер закупив у FREE ZONE послуги соціального супроводу наркозалежних, які звільняються з установ виконання покарань та СІЗО. Іншими словами, вперше в Україні соціальний супровід колишніх засуджених будуть здійснювати за кошти місцевих бюджетів.
“Функції держави постійно розвиваються під впливом внутрішніх і зовнішніх факторів. Держава не завжди може оперативно відреагувати на виклики у соціальній сфері через негнучкість деяких державних інституцій або недостатність наявних матеріальних та людських ресурсів.
Найоптимальніший варіант вирішення проблем – залучати до надання послуг недержавні організації на умовах соціального замовлення”, – зазначив Олексій.
Експерт FREE ZONE Роман Дрозд визначив особливості бюджетної адвокації для забезпечення стійкості соціальних послуг для засуджених. Зокрема, акцентував увагу на методах впливу на рішення щодо розподілу коштів на місцевому рівні для підвищення ефективності використання ресурсів.
Учасники семінару також розглянули питання впровадження пенітенціарної пробації – підготовки засуджених до звільнення – в Україні.
“Пенітенціарна пробація ‒ це один з напрямів діяльності пробації, що має свої особливості. До нього залучені не лише працівники філій, але й все суспільство.
Розробити алгоритм, який буде влаштовувати все суспільство і працювати, досить важко.
Але ми йдемо шляхом новацій, і це вже викликає повагу на міжнароному рівні. Наші міжнародні партнери сьогодні кажуть, що мають, чому у нас повчитися“, – зазначає директор Центру пробації Олег Янчук.
Щодо процесу впровадження пенітенціарної пробації та взаємодію з неурядовими організаціями для надання соціальних послуг на етапі підготовки до звільнення розповів начальник відділу пенітенціарної пробації Андрій Мовчан.
Керівники філій пробації також обговорили проблемні аспекти у підготовці до звільнення засуджених і з’ясували шляхи їх вирішення.
***
Захід організований у межах проекту “Світ без тюрем: мобілізація спільноти, усунення правових бар’єрів, захист прав людини в пенітенціарній системі” за підтримки БО “100 ВІДСОТКІВ ЖИТТЯ”.