with Коментарів немає

FREE ZONE проаналізувала умови для роботодавців, які працевлаштовують засуджених в Польщі

Ще від початку року консультанти FREE ZONE обговорюють необхідність скасувати вимогу для роботодавців, які працевлаштовують засуджених, сплачувати установам виконання покарань додаткові 25% від нарахованого таким засудженим заробітку.

Від початку 2021 року почав діяти закон, за яким неурядові організації, які отримують ті чи інші послуги від засуджених також мають сплачувати 25% від суми винагороди засудженого.

 

Нам стало цікаво, які ж практики щодо цього питання у інших країнах. Найближчою Західною країною від України є Польща. Тому, найперше, ми вирішили проаналізувати те, як працює система працевлаштування засуджених та звільнених там.

Якщо перейти на офіційний сайт польської служби, яка займається питаннями, пов’язаними з виконанням вироків у вигляді тримання під вартою та попереднього ув’язнення (Służba Więzienna), одразу можна побачити лінк на запрошення до працевлаштування в’язнів. І ось які для цього є умови для підприємців, які працевлаштовують засуджених у Польщі:

  • відповідно до чинних нормативних актів, за рахунок витрат на працевлаштування, підприємець, який працевлаштовує осіб, які перебувають у місцях позбавлення волі, отримує одноразову суму у розмірі 35% винагороди зайнятих осіб і після виконання певних умов може подати заявку на субсидію або позику;
  • роботодавець звільняється від обов’язку сплачувати внески на медичне страхування за працевлаштування засудженого;
  • роботодавець безкоштовно користується виробничими приміщеннями в установах виконання покарань;
  • роботодавець має право подати заяву про зміну місця та виду роботи або про звільнення особи, позбавленої свободи;
  • роботодавець має можливість отримання фінансування на діяльність, що веде до створення нових робочих місць для засуджених та захисту існуючих з Фонду професійної активації ув’язнених та розвитку тюремних установ.

Більш детально про умови працевлаштування засуджених в Польщі можна почитати за посиланням:

https://sw.gov.pl/strona/ministerialny-program-pracy-wiezniow

Команда FREE ZONE розуміє, що на законодавчому рівні Польща та Україна відрізняються, проте деякі практики, ми вважаємо, можна переймати з-за кордону для покращення пенітенціарної системи в нашій країні.

 

Нагадаємо, що з 2017 року FREE ZONE запровадила практику працевлаштування засуджених, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі, у якості підготовки консультантів за принципом «рівний-рівному» у проєктах з протидії поширення ВІЛ/ТБ та інших соціально небезпечних хвороб.

Ця практика стрімко поширювалася Україною, проте, через те, що неурядові організації повинні платити 25% крім від суми винагороди засудженого, цьогоріч ми стикнулися з проблемою. Адже, переважно, неурядові організації не мають змоги, крім винагороди засудженому за надані послуги, виплачувати додаткові 25%, який передбачає збір, податок чи інший, невідомий чинному законодавству, платіж.

Хочемо уточнити, що ми постійно навчаємо засуджених на роль консультантів за принципом «рівний-рівному» у проєктах з протидії поширення ВІЛ/ТБ та інших соціально небезпечних хвороб.

Минулого року ми навчили 55 засуджених у 50 колоніях України. 23 з них після закінчення навчання працевлаштувалися до неурядових організацій і почали офіційно надавати послуги. Цього року ми вже охопили таким навчанням 351 засуджену людину.

Детальніше можна почитати за цими посиланнями:

https://www.facebook.com/FREEZONEUkraine/posts/1339743849692863

https://www.facebook.com/FREEZONEUkraine/posts/1390867147913866

https://www.facebook.com/FREEZONEUkraine/posts/1340491649618083