with Коментарів немає

Сьогодні відбулася панельна дискусія щодо відповіді кримінальної юстиції на потреби наркоспоживачів.

У ході дискусії презентували звіт «Наркозлочини» в системі кримінальної юстиції: можливості для зменшення в’язничного населення в умовах пандемії COVID-19» за результатами аналітичного дослідження експертів FREE ZONE. 

За допомогою дослідження ми хотіли показати тенденції, що існують в системі кримінальної юстиції, щоб розуміти реальний стан та ті проблеми, з якими стикаються засуджені наркоспоживачі на сьогодні та надалі працювати над практиками, що стосуються цієї групи населення, – прокоментувала генеральна менеджерка FREE ZONE, доктор юридичних наук Ірина Яковець. 

Обговорили й питання реабілітації та важливості гуманного ставлення суспільства до наркозалежних, проблему криміналізації наркозалежних і питання необхідних змін в законодавстві. 

Наразі є 309 ст. КК України, згідно з якою, якщо людина зберігає наркотичні речовини у «завеликих» обсягах, до неї можуть застосувати кримінальне покарання. Але справа в тому, що ці «завеликі» обсяги настільки малі, що існують випадки, людей засуджують фактично за залишок наркотику. Також є наказ Міністерства охорони здоров’я 188, що містить список заборонених психотропних речовин та визначає невеликі, великі та особливо великі розміри наркотичних засобів. На мою думку, ці норми мають бути збільшені, а покарання за їхнє зберігання – зменшене. Окрім цього, мають бути прописані чіткі вимоги до реабілітаційних центрів, – зауважив координатор з розробки законодавства та політик в області психічного здоров’я та наркополітики Артем Осипян. 

Так, окремо розглянули й питання створення офіційних державних реабілітаційних центрів. Також відмітили необхідність доступу до налоксону в тюрмах як до єдиного протиотрутого засобу у випадку передозуванння для засуджених наркозалежних та впровадження програми обміну шприців та голок для зменшення шкоди в усіх установах виконання покарань. 

Необхідно, щоб налоксон не боялися застосовувати в установах виконання покарань. Потрібно навчати соціальних робітників та адміністрацію використовувати цей препарат, щоб уникнути смерті наркоспоживачів в тюрмах, – зауважує виконавчий директор ГО «Україна без тортур» Костянтин Автухов. 

Зокрема, розглянули й питання важливості застосування індивідуального підходу до реабілітації та лікування наркозалежних, потреби у психотерапії та у замісній підтримувальній терапії. 

Окрім цього, під час дискусії був презентований фільм про наркозалежних, які, зокрема, й стали головними його героями. У фільмі експерти розглянули актуальні питання, що стосуються наркозалежних сьогодні, у тому числі, й індивідуального підходу до кожного наркозалежного у наданні медичних послуг таким людям. 

Захід організовано благодійною організацією «FREE ZONE» в межах проєкту «Забезпечення права на здоров’я людей, які перебувають установах Державної кримінально-виконавчої служби України, в умовах пандемії COVID-19» за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у партнерстві з громадською організацією «Пенітенціарна ініціатива».