with Коментарів немає

Важливою та найголовнішою темою форуму стала перспектива розвитку цього механізму в Україні.

26 жовтня розпочався національний форум членів спостережний комісій «Спостережні комісії: перспективи розвитку».

Спостережні комісії – це механізм, що забезпечує громадський контроль за дотриманням прав засуджених, поєднавши в собі представників громадянського суспільства та представників виконавчої влади на місцях.

У форумі взяли участь представники спостережних комісій з 12 областей України.

Під час першого дня форуму обговорили питання:

  • актуальності створення спостережних комісій, як це впливає у подальшому на рівень життя засуджених в установах виконання покарань;
  • практичні кейси від членів спостережних комісій та актуальні проблеми;
  • роль спостережних комісій у моніторингу доступу уразливих до соціально небезпечних захворювань засуджених до медичної допомоги;
  • специфіки безперервності лікування людей за допомогою замісної підтримувальної терапії.

«Чому зараз це актуально? Якщо ми говоримо про права людей, то найперше, про що має йти мова, – забезпечення права на здоров’я в установах виконання покарань. Ціль цього форуму – налагодити взаємну комунікацію між членами спостережних комісій з усієї України як механізму моніторингу дотримання прав людини в УВП», — зазначає керівник FREE ZONE Олексій Загребельний.

Зважаючи на це, під час форуму учасники актуалізували питання створення Асоціації спостережних комісій, що могла б створювати єдині рекомендації для організації роботи спостережних комісій в установах виконання покарань.

Також обговорили питання фінансування діяльності спостережних комісій та важливість залучення громадськості до складу спостережних комісій.

«Ми часто бачимо, коли серед половини людей з громадського сектору, які повинні бути у складі спостережної комісії, таких людей може бути набагато менше, зокрема це 2-3 людини з 10, наприклад. Ми розуміємо важливість спостережної комісії, відсутність якої прямо впливає на права засуджених», – розповідає член спостережної комісії при Миколаївській ОДА Вадим Жепало.

Крім того, на форумі обговорили виклики 2021 року для спостережних комісій, зокрема, вакцинацію ув’язнених, допомогу у розробці і отримання сертифікатів вакцинації, що на сьогодні часто є проблемою для засуджених, тощо.

На другому дні форуму, 27 жовтня, учасники планують розглянути питання створення та визначення пріоритетів Асоціації спостережних комісій на рік, а також розглянуть драфт позиційного документу Асоціації.

 

Захід організовує FREE ZONE у межах проєкту «Забезпечення права на здоров’я в тюрмах: від адвокації до сервісів» за фінансової підтримки «100% життя» – Мережа ЛЖВ