with Комментариев нет

В Україні покарання відбувають 54 тисячі ув’язнених. Більшість з них незабаром повернуться у суспільство і стануть його частиною.

Нині їхньою соціальною адаптацією має займатися велика кількість соціальних служб, установ та організацій. Однак цей процес, як правило, нерезультативний, оскільки існує проблема недостатньої його координації.

Розуміючи потребу у забезпеченні суспільної безпеки, Міністерство юстиції України вийшло з ініціативою взяти відповідальність та безпосередню участь у процесі ресоціалізації колишніх засуджених.

На сьогодні це – одне із завдань Міністерства, яке можна реалізувати виключно у співпраці з неурядовими організаціями та із залученням коштів місцевих бюджетів, оскільки звільнені повертаються саме до місцевих громад.

Відтак, цього року в Україні вперше послуги соціального супроводу для наркозалежних засуджених, які звільняються з установ виконання покарань Сумської області, почали надавати за кошти місцевого бюджету –  це продемонструвало готовність громади взяти на себе відповідальність за реінтеграцію колишніх ув’язнених у суспільство.

Так, у березні 2019 року Сумський обласний наркодиспансер закупив у FREE ZONE послуги соціального супроводу наркозалежних, у яких закінчується строк відбування покарання.

Раніше ж цілеспрямована і безперервна робота із наркозалежними до та після їх звільнення з місць ув’язнення практично не велася.

Проблема полягала у відсутності спеціальних методик, технологій реабілітації та ресоціалізації під час роботи з наркозалежними, які звільнились з установ виконання покарань.

Саме тому прецедент закупівлі таких послуг за кошти місцевого бюджету – знаковий для України.

Ця закупівля дозволить на місцевому рівні запровадити багатосекторальний підхід, що передбачає участь різних урядових установ та неурядових організацій для забезпечення соціального супроводу наркозалежних людей, які звільняються.

При цьому одне із головних завдань соціального супроводу звільнених наркозалежних осіб – зменшення ризиків їх повернення до нелегального вживання наркотиків, а також попередження вчинення повторних злочинів”, – зауважує керівник FREE ZONE Олексій Загребельний.

Як пояснює головний лікар Сумського обласного наркодиспансеру Тарас Злиденний, такий підхід обумовлений необхідністю врахування медичних та соціальних потреб наркозалежних людей. Послуги соціального супроводу для засуджених наркозалежних представники благодійної організації починають надавати за 3 місяці до звільнення і продовжують протягом 3 місяців після звільнення.

Світова практика показує, що зазвичай пацієнти, які певний час були ізольовані від суспільства, після звільнення знову починають вживати наркотики.

Щоб вберегти їх від інфікування та поширення соціально небезпечних хвороб, за кілька місяців до звільнення з засудженими, які вживали наркотики до ув’язнення або під час відбування покарання, починає працювати соціальний працівник FREE ZONE.

Своєю чергою лікарі-наркологи ставлять попередній діагноз таким засудженим.

Після звільнення соціальні працівники доводять наркозалежних за місцем їхнього проживання до медичного закладу, де лікарі-наркологи можуть призначити амбулаторне, стаціонарне лікування, запропонувати стати на програму замісної підтримувальної терапії.

Модель надання послуг соціального супроводу для наркозалежних, які звільняються, за кошти місцевих бюджетів в Україні запрацювала вперше.

Зараз ми закупили послуги на супровід 50 пацієнтів.

Оцінивши результати та відпрацювавши всі механізми, ми будемо рекомендувати поширювати таку практику і в інших областях”, – зазначає Тарас.

Такий підхід відповідає механізмам пенітенціарної пробації, яку в Україні впроваджує FREE ZONE у межах Меморандуму про співпрацю з Міністерством юстиції України. Він має сприяти зменшенню вживання нелегальних наркотичних речовин, ймовірності рецидиву, налагодженню соціальних зв’язків, рівня ризику інфікування соціально небезпечними захворюваннями, створення умов для соціальної реабілітації та інтеграції.