fbpx

Освіта ув’язнених: в Мін’юсті обговорили проблеми доступу ув’язнених до навчання

Загальновідомо, що освіта засуджених — один з найважливіших аспектів профілактики вчинення повторних злочинів.

Навчання та освоєння життєвих навичок під час виконання покарань допомагають після звільнення з місць позбавлення волі знайти своє місце у суспільстві та стати повноцінними його членами.

Незважаючи на це, в Україні доступ ув’язнених до програм безперервної освіти на сьогодні обмежений.

Серед причин такої ситуації — не лише економічний стан в державі, а й недосконалість діючого законодавства, що не дозволяє доповнити спектр освітніх послуг програмами неформальної освіти.

Питання щодо того, які зміни необхідно впровадили, щоб ув’язнені мали доступ до навчання, обговорили 23 листопада у Міністерстві юстиції України в межах круглого столу «Забезпечення права засуджених на освіту — запорука їх успішної соціальної адаптації в суспільстві».

Участь у ньому взяли представники благодійних організацій FREE ZONE, БО «Світло надії», DVV International Ukraine, а також Міністерства юстиції України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства соціальної політики України, Адміністрації Державної кримінально-виконавчої служби України, Центру пробації, Українського центру оцінювання якості освіти, Державного підприємства «ІНФОРЕСУРС», Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

За словами регіональної директорки DVV International в Україні Беттіни Бранд, освіта – важливий елемент у розвитку людини протягом життя та суспільства в цілому. Саме тому обговорення теми ресоціалізації засуджених і ролі освіти у цьому процесі на такому рівні, на думку Беттіни, має стати поштовхом до змін у пенітенціарній системі.

Своєю чергою, керівник FREE ZONE Олексій Загребельний переконаний, що підхід до питання доступу засуджених до освітніх послуг має бути комплексним — це відповідальність усього суспільства.

Уже зараз на рівні Міністерства юстиції ми обговорюємо таке важливе питання як впровадження пенітенціарної пробації. Вона дає змогу на етапі перебування засуджених в місцях позбавлення волі здійснювати підготовку до звільнення.

Це не залишається зоною відповідальності лише пенітенціарної установи. До процесу долучаються і органи пробації.

Що важливо, це дає можливість долучатися і неурядовим організаціям для того, щоб комплексно підходити до звільнення, і дозволяє більш успішно здійснювати ресоціалізацію засуджених, —

керівник FREE ZONE Олексій Загребельний

На його думку, надзвичайно важливо впроваджувати освітні послуги, що допомагають здобувати життєві навички, оскільки навіть якщо людина їх мала до того, як потрапити у місце позбавлення волі, за роки виконання покарання вона їх може втратити.

Ми живемо в час, коли все змінюється дуже швидко. Рік-два-три, коли людина не має доступу до знань, вона втрачає й ті, що мала. Якщо і вміла заробляти на життя, через три роки вийде непідготовленою до життя у зміненому суспільстві, їй потрібно буде перенавчатися, —

керівник FREE ZONE Олексій Загребельний

Сьогодні, коли провідні університети світу виклали у вільний доступ свої ресурси, з’явилися можливості розширити спектр галузей, що можуть бути доступними для засуджених.

Саме тому важливо змінювати формат освіти.

Питання, на думку Олексія, полягає у тому, щоб навчити людину користуватися відкритими ресурсами, поводити себе з потенційними роботодавцями, презентувати себе – це ті навички, які потрібні після звільнення.

Головне – зробити так, щоб людина не повернулася в установу виконання покарань. Саме освіта має стати інструментом підготовки людини до звільнення, адаптації у суспільстві, —

заступник начальника Адміністрації ДКВС з питань дотримання прав засуджених та осіб під вартою Олег Торкунов

Зважаючи на це, БО «Світло надії» підготувала цикл курсів життєвих навичок для засуджених.

Їх під час круглого столу презентував керівник благодійної організації Роман Дрозд.

Окрім того, присутні мали можливість відвідати виставку фотопортретів засуджених «Освіта — шлях додому» з їхніми історіями та думками щодо того, чому вони хочуть здобувати освіту.

Захід організувала FREE ZONE у партнерстві з БО “Світло надії” та DVV International за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.

Інші