with Комментариев нет

У Львівській багатопрофільній лікарні №19 Центру охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України стацінарне лікування отримують засуджені з виправних колоній Львівської, Волинської, Рівненської, Закарпатської та Тернопільської областей.

У лікарні діє три відділення: терапевтичне, онкологічне та хірургічне. І розрахована вона на 120 пацієнтів. 

Саме тут надають допомогу хворим на онкологічні захворювання ув’язненим із усіх установ ДКВС України. Планове наповнення лікарні – 110 ліжок, наразі стаціонарно лікуються 49 засуджених.

Такою є офіційна інформація щодо цієї установи. 

Щоб з’ясувати, яка насправді у ній ситуація, знизити чи запобігти порушенню прав ув’язнених, які лікуються тут та посилити громадський контроль, 10 cічня представники FREE ZONE відвідали установу з моніторинговим візитом. 

Такі відвідування місць несвободи незалежними експертами мають стримуючий вплив на державні органи й, відповідно, мінімізують ризик стати жертвою неналежного поводження та катування.

Далі публікуємо результати візиту. 

Побутові умови

 

Приміщення лікарні практично не опалюється, температура повітря в приміщеннях 11-15°С, засуджені користуються електричними нагрівачами.

Камери-палати занедбані, на стінах пліснява, потребують проведення ремонту з заміною санітарно-технічного обладнання та електромережі. Відсутні післяопераційні палати.

Не забезпечено доступу до питної води – баки для кип’яченої води відсутні.

Хворі сплять на старих металевих ліжках, тонких, подертих матрацах та подушках, постільна білизна зношена, у деяких хворих взагалі відсутня. Проте на складі було виявлено достатню кількість нових матраців, подушок та постільної білизни. Ліжка у більшості камер розташовані впритул одне до одного. Санітарні вузли не обладнані дверцятами.

 

Доступ до препаратів 

У лікарні відсутні наркотичні знеболюючі засоби, що були вкрай необхідними для п’яти засуджених, які страждали від больового синдрому внаслідок розвитку онкологічних захворювань та померли протягом 2019 року.

Також в установі немає препаратів для проведення загальної анестезії, через що засудженим, які її потребують, з 2019 року не проводяться оперативні втручання.

Протягом 2019 року у лікарні перебували 25 засуджених, госпіталізованих для медичного обстеження лікарськоконсультативною комісією. З них 12 – звільнені, 7 – померли, 6 – відмовлено у звільненні. Ці хворі потребували паліативного лікування, в тому числі і знеболення наркотичними препаратами.

 

Якість лікування

Хворим на онкологічні захворювання не передбачено безкоштовного проведення комп’ютерної томографії та магнітно-резонансної томографії, що ускладнює діагностику та динамічне спостереження за розвитком хвороби.

Фінансування на визначення рівня гормонів в крові не передбачене, оскільки цей метод діагностики віднесений до додаткового та проводиться виключно за кошти засуджених.

Відсутній пункт збору мокроти. Ізолятор для хворих на інфекційні захворювання, в тому числі і на туберкульоз, знаходиться у вкрай незадовільному санітарно-технічному стані. Відрізняється від інших камер-палат наявністю бактерицидної лампи.

Паліативне відділення для онкохворих відсутнє, як і безкоштовне проведення комп’ютерної томографії та магнітно-резонансної томографії. Своєю чергою це ускладнює діагностику та динамічне спостереження за розвитком хвороби.

Згідно з Порядком організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі отримані від родичів засуджених або інших осіб лікарські засоби та вироби медичного призначення зберігаються в закладах охорони здоров’я ДКВС в окремих шафах та знаходяться на обліку, щовідображається в карті обліку лікарських засобів, виробів медичного призначення і технічних та інших засобів реабілітації, отриманих від родичів та інших осіб.

Проте адміністрація установи посилки з ліками здають на склад і видають засудженим при вибутті разом із особистими речами. Це унеможливлює отримання засудженими необхідного лікування.

Лікарські засоби, з якими прибувають засуджені, знаходяться в камерах палатах та їх безконтрольно вживають хворі.

Функціональні обов’язки молодшого медичного персоналу виконують засуджені із господарської обслуги безоплатно.

 

Рекомендації

Міністерству юстиції України:
  1. Забезпечити контроль за приведенням умов утримання засуджених хворих та надання медичної допомоги в Львівській багатопрофільній лікарні №19 у відповідність до вимог чинного законодавства.
  2. Здійснити перегляд актів законодавства на предмет усунення перешкод хворим із числа засуджених на отримання необхідного лікування чи обстеження, що з будь-яких причин не надаються структурними підрозділами ДУ «Центр охорони здоров’я Державної кримінально виконавчої служби України», у тому числі у разі відсутності коштів у хворого.
  3. Вжити заходів відновлення прав пацієнтів лікарні та недопущення порушень їхніх прав у майбутньому.
  4. Забезпечити надання хворим паліативної допомоги.
Центру охорони здоров’я Державної кримінально виконавчої служби України:
  1. Забезпечити у Львівській багатопрофільній лікарні № 19 дотримання належного санітарно-технічного стану, безперервного дотримання санітарно-протиепідемічного та температурного режиму.
  2. Вжити невідкладних заходів щодо отримання Львівською багато профільною лікарнею № 19 медичних препаратів для проведення загальної та епідуральної анестезії, наркотичних засобів для знеболення, голок із мандреном.
  3. Налагодити співпрацю між аптекою та відділеннями лікарні з метою своєчасного отримання лікарських засобів пацієнтами.
  4. Вжити невідкладних заходів з метою організації надання необхідної медичної допомоги засудженим відповідно до вимог національного законодавства і міжнародних стандартів.
  5. Забезпечити створення відділення паліативної допомоги на базі Львівської багатопрофільної лікарні №19.
  6. Обладнати пункт збору мокроти.
  7. Вирішити питання обстеження хворих на відповідно до вимог наказу Міністерства охорони здоров’я «Про затвердження Стандарту інфекційного контролю за туберкульозом» в лікувальнопрофілактичних закладах, місцях довгострокового перебування людей та проживання хворих на туберкульоз, онкологічні захворювання із застосуванням сучасних методів діагностики таких як комп’ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія, визначення рівня гормонів та інші.
  8. Забезпечити хворим доступ до питної води, якість якої має відповідати встановленим нормам.
  9. Забезпечити дотримання прав засуджених на приватність та на повагу до їхньої гідності під час перебування в Львівській багатопрофільній лікарні № 19.
  10. Упорядкувати зберігання особистих медичних препаратів засуджених.
  11. Не допускати виконання засудженими функціональних обов’язків молодшого медичного персоналу безоплатно.
Філії Центру охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України у Львівській області: 
  1. Привести у відповідність до вимог кримінально-виконавчого законодавства України умови тримання у камерах-палатах Львівської багатопрофІльної лікарні № 19.
  2. Привести приміщення лікарні до належного санітарно-технічного стану.
  3. Забезпечити засуджених, які перебувають на лікуванні у Львівській багатопрофільній лікарні № 19, постільною білизною, матрацами, подушками та піжамами відповідно до вимог чинного законодавства.
Львівській установі виконання покарань (№19):
  1. Забезпечити засудженим належний температурний режим на території установи та лікарні.
  2. Невідкладно провести дератизаційні заходи на території та в приміщеннях установи.