fbpx

Душпастирська робота з засудженими, які звільняються: відбувся семінар для священників ПЦУ

Священнослужителі з 9 областей України протягом двох днів навчалися душпастирській роботі з засудженими під час підготовки до звільнення.

Присвячений цьому аспекту роботи в установах виконання покарань семінар відбувся 22–23 жовтня у Михайлівському соборі в Києві.

Участь у ньому взяли також представники FREE ZONE, адміністрації Державної кримінально-виконавчої служби, Центру пробації.

Коли ми лише починали говорити про співпрацю зі священнослужителями у підготовці до звільнення, нашою метою було підкріпити соціальне служіння соціальною роботою, а соціальну роботу — служінням.

Засуджені схильні більше довіряти священнослужителям, ніж будь-кому іншому, хто заходить в установи виконання покарань. І враховуючи, що ми маємо однакові цілі з церквою, можемо об’єднати наші зусилля та підсилити ефективність соціальної роботи з засудженими, —

керівник FREE ZONE Олексій Загребельний

Як переконаний ректор православної богословської академії Протоієрей Олександр Трофимлюк, соціальна робота — основний напрямок, за яким мають служити віруючі.

Господь спитає нас, скільки разів ми ходили до хворих та ув‘язнених, а не скільки разів ми ходили на богослужіння, —

Олександр Трофимлюк

За словами начальника Управління соціально-виховної та психологічної роботи із засудженими Валерія Калівошко, в установи потрапляють люди, які вже мають певні соціальні проблеми, проблеми зі здоров’ям тощо. Тому засуджені потребують соціальної адаптації, яку не можуть повноцінно забезпечити працівники установ, оскільки до них часто відсутня довіра з боку засуджених.

Нам потрібно розуміти, як діяти, коли засуджений звертається за допомогою, і ми не знаємо, як її йому надати. Потрібна мультидисциплінарна команда, щоб переадресувати людину за тією чи іншою послугою до спеціаліста в тій сфері, у якій у неї виникла проблема, —

Валерій Калівошко

Заступник начальника адміністрації ДКВС Олег Торкунов переконаний: завдання пенітенціарної системи в цілому — повернути людину до суспільства, до звичайного життя.

Ми говоримо про проблеми душі людини, яка скоїла злочин і потрапила у не найкраще середовище. Вона потребує допомоги. І якщо ми не почнемо проводити соціальну адаптацію засудженого з перших днів його відбування покарання, ефективність нашої роботи буде низькою.

У цьому процесі нам потрібна допомога як неурядових організацій, так і релігійних, —

Олег Торкунов

Тому, як душпастори можуть допомогти у соціальній адаптації засудженим, під час семінару навчала перша заступниця директора Центру пробації Ірина Яковець.

Ми починаємо налагоджувати тісну співпрацю із Православною церквою України. Це важливо, оскільки до сьогодні робота священнослужителів обмежувалась виключно служінням. Але служіння може бути не лише для того, щоб людина зверталася до Бога, а й для формування у неї здатності долати життєву кризу, труднощі, що виникають саме на етапі соціальної адаптації.

Сподіваємося, що у подальшому наша співпраця буде лише поглиблюватися. Вже маємо ідеї щодо створення спільних мобільних груп у складі представників пробації, неурядових і релігійних організацій, які можуть закласти духовне зерно у засуджених. Адже все починається з духовності, до якої згодом додаються навички, вміння, ставлення до життя.

Це стане базовим підґрунттям, що посилить наші спільні зусилля у напрямку адаптації засуджених, —

Ірина Яковець

Окрім цього, разом із регіональним координатором FREE ZONE у Полтавській області, психологом Ігорем Прищепою учасники семінару навчалися найкращим практикам та методам роботи при підготовці до звільнення, подоланню бар’єрів у роботі з ув’язненими, особливостям роботи з наркозалежними засудженими тощо.

На думку отця Сергія Дмитрієва та керівника громадської організації Eleos-Ukraine, Православна церква України — перша, що заходитиме в пенітенціарні установи з новими знаннями, партнерами, напрямами роботи і фінансовою стабільністю. Це має закласти основи для залучення до й роботи представників інших конфесій.

Захід відбувся у межах проекту «Світ без тюрем: мобілізація спільноти, усунення правових бар’єрів, захист прав людини в пенітенціарній сфері» за підтримки БО «100% життя» спільно із Центром пробації України, Адміністрацією Державної кримінально-виконавчої служби, Управлінням соціального служіння і благодійності ПЦУ Eleos-Ukraine.

Інші