Переважна більшість людей, які потрапляють до в’язниць, до позбавлення волі рідко звертаються до закладів охорони здоров’я. Окрім цього, зазвичай вони ведуть ризикований для власного здоров’я спосіб життя.
Про це йдеться у дослідженні United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC) щодо запобігання рецидивізму та соціальної реінтеграції правопорушників.
З цих причин ув’язнені, як правило, мають гірше фізичне та психічне здоров’я, ніж загальне населення.
Водночас це не заперечує й той факт, що деякі з засуджених та ув’язнених ще в громаді проходили лікування. Тому його безперервність є життєво необхідною для цих людей і важливою як для інших в’язнів, так й здоров’я населення в цілому.
Утім, порушення права засуджених та ув’язнених на медичну допомогу – одна із найбільш поширених скарг, що надходять до Європейського суду з прав людини.
Один із найдієвіших важелів впливу на таку ситуацію – здійснення громадського моніторингу установ виконання покарань та СІЗО.
Щоб ґрунтовно розглянути це питання та систематизувати знання щодо здійнення моніторингу, FREE ZONE разом із Секретаріатом Уповноваженого ВРУ з прав Людини, Центром пробації, громадською організацією «Україна без тортур», Центром охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України та Департаментом з питань виконання кримінальних покарань розпочала цикл вебінарів.
Участь у цих вебінарах беруть представники неурядових організацій, національного превентивного механізму, члени спостережних комісій, працівники філій Центра охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України, Центра пробації, Міжрегіональних управлінь з питать виконання кримінальних покарань та регіональні координатори FREE ZONE.
Протягом навчання розглядаються такі питання, як:
- забезпечення ефективного моніторингу дотримання прав засуджених на медичну допомогу;
- особливості застосування умовно дострокового звільнення;
- профілактика передозувань опіоїдами в установах ДКВС.
Усього відбудеться 6 таких вебінарів, що в результаті охоплять всі регіони України.
Вебінари відбуваються за фінансової підтримки БО «100 ВІДСОТКІВ ЖИТТЯ» у межах проєкту «Світ без тюрем 2.0: мобілізація спільноти, усунення правових бар’єрів, захист прав людини в пенітенціарній сфері».