with Коментарів немає

У межах реалізації національного превентивного механізму 29 жовтня регіональний представник Уповноваженого Верховної ради з прав людини в Чернігівській області здійснив моніторинговий візит до Менської виправної колонії (№91).

Під час візиту члени моніторингової групи ознайомились з умовами тримання в’язнів, документацією, оглянули житлові та інші приміщення, а також поспілкувались з людьми, які перебувають у дільниці посиленого контролю (ДПК), у приміщеннях камерного типу (ПКТ), дисциплінарному ізоляторі (ДІЗО).

Було встановлено, що в установі проводиться певна робота щодо покращення умов утримання засуджених: тривають ремонти у дільниці карантину, діагностики та розподілу, дисциплінарному ізоляторі. На кожного засудженого розробляється спеціальна індивідуальна програма, що передбачає заходи індивідуально-виховного, психокорегуючого характеру.

При цьому виявлено порушення вимог національного законодавства та недотримання міжнародних рекомендацій у сфері поводження із в’язнями.

Камери штрафних приміщень, в яких тримаються порушники установленого порядку відбування покарання, не відповідають необхідним стандартам та потребують ремонту. В них недостатньо природного освітлення, відсутня необхідна вентиляція. Камери не обладнані бачками з питною водою, тому засуджені п’ють воду з кранів. Утримувані в приміщеннях камерного типу висловлювали скарги на те, що зі стін сиплеться штукатурка, пліснява, грибок на стінах, а також на те, що не видаються мийні засоби. Санвузли потребують ремонту.

Під час спілкування засуджені скаржилися на якість харчування; неналежну медичну допомогу та лікування; порушення права на таємницю листування. Крім того, люди, які утримуються в установі, повідомили про порушення їхніх трудових прав: засуджені працюють без укладення відповідних договорів і угод, неналежним чином проводиться облік робочого часу, не здійснюється оплата праці. Під час візиту з’ясовано, що через порушення законодавства про працю співробітниками виправної колонії за поданням прокуратури до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені відомості за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172 Кримінального кодексу України. Слідчими територіального підрозділу Державного бюро розслідувань проводиться досудове розслідування.

Занепокоєність у моніторів викликали заяви засуджених про неможливість реалізувати своє право на пільги, передбачені кримінально-виконавчим законодавством України, здебільшого мова йшла про умовно-дострокове звільнення.

Також моніторингова група здійснила перевірку стану забезпечення виконання в установі протиепідемічних заходів та заходів щодо запобігання та поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. При вході та в приміщеннях установи розміщена інформація щодо введення карантину та карантинних заходів, запроваджений режим обов’язкового використання медичних масок. Проводиться температурний скринінг співробітників виправної колонії, забезпечується посилений моніторинг стану здоров’я засуджених.

Візит здійснено в рамках меморандуму про співпрацю ГО «Україна без тортур» із БО «FREE ZONE» за фінансової підтримки Благодійної організації «100 ВІДСОТКІВ ЖИТТЯ»