with Коментарів немає

Тюрми завжди були і залишаються епіцентром поширення соціально небезпечних хвороб – саме у пенітенціарній системі найвищі показники захворюваності на ВІЛ/СНІД, туберкульоз і гепатит С. Так, за попередніми підрахунками, у пенітенціарній системі 900 зі 100 тисяч людей мають туберкульоз, тоді як загалом в Україні цей показник становить 62 на 100 тисяч населення. Гепатит С, за статистикою, виявляють у 60,5% людей, які перебувають у виправних закладах. 

Щоб скоротити ризик передачі цих інфекцій, засуджені повинні мати безперервний доступ до комплексних послуг з лікування та профілактики ВІЛ, туберкульозу та вірусних гепатитів. Однак саме щодо безперервності виникають сумніви, оскільки в Україні зазвичай такі послуги надають неурядові організації, що мають донорське нестале фінансування.

Зважаючи на це, виникає потреба у впровадженні механізмів соціального контрактування – коли органи влади укладають з неурядовими організаціями договірні відносини, і НУО продовжують надавати послуги за рахунок бюджетих коштів з метою вирішення актуальних соціальних проблем.

Наразі в Україні у напрямку адвокації залучення бюджетних коштів на послуги з лікування та профілактики соціально небезпечних захворювань серед засуджених та звільнених працює 12 регіональних консультантів FREE ZONE у межах проєкту «Заради життя» (Serving Life).

За півроку реалізації проєкту в 4 областях України вдалося залучити більше 315 тисяч гривень бюджетних коштів для надання соціальних послуг 295-м засудженим та звільненим з ВІЛ, туберкульозом, вірусними гепатитами, наркозалежністю.

На 2020 рік у планах реалізувати ще 8 кейсів, залучивши 827 тисяч гривень з міських бюджетів на послуги для щонайменш 1093 засуджених та звільнених.

Наразі на фінальній стадії один із таких кейсів в Кіровоградській області. Щоб розглянути шляхи реалізації стратегії залучення до роботи із засудженими та звільненими бюджетних коштів та перспективи на 2021 рік, 13 травня експерт у практичному впровадженні механізмів соціального контрактування, керівник БО “Світло надії” у Полтавській області Роман Дрозд зустрівся із одним з регіональних консультантів з адвокації Арсеном Арутюняном та керівником БО «100% життя. Кропивницький» Костянтином Данильченко.

«Нам необхідно опиратися на досвід експертів у взаємодії із владою. У Полтавській області така взаємодія принесла успіхи та кошти на послуги для тих, хто їх найбільше потребує. Сподіваємось поширити цей досвід і в Кіровоградській області в цьому та наступних
роках», – зазначає Арсен Арутюнян.

Під час менторингового візиту Роман також зустрівся із керівництвом філії Центру пробації у Кіровоградській області, де обговорили фінальний етап закупівлі послуг соціальної профілактики правопорушникам за кошти міського бюджету, сформували алгоритм подальших дій.

Зокрема, начальник філії Владислав Музика виокремив основні запити та потреби щодо надання комплексного пакету послуг з лікування та профілактики ВІЛ, туберкульозу та вірусних гепатитів.

«Досягнути усіх поставлених цілей та отримати успішні результати можливо тільки завдяки злагодженій взаємодії та партнерству з представниками виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, громадського сектору на регіональному, національному та міжнародному рівнях», – зауважує Роман Дрозд.

***
Візит здійснено у рамках проєкту «Заради життя» (Serving Life), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та впроваджується РАТН, що спрямований на впровадження соціального замовлення/контрактування на послуги особам із ВІЛ, ТБ, ВГС та наркозалежністю в установах ДКВС України та органах пробації (Модуль 6).