with Коментарів немає

FREE ZONE існує вже майже два роки, а наша робота у пенітенціарній системі розпочалася ще задовго до початку офіційної реєстрації організації.

Не перший рік поспіль ми співпрацюємо з державною кримінально-виконавчою службою, адміністраціями установ виконання покарань, органами пробації тощо.

Окрім цього, окрему увагу приділяємо і безпеці суспільства, налагоджуючи зв’язки з представниками поліції тощо.

За цей час багато чого вдалося зробити, щоб звільнені з виправних установ не вчиняли повторних злочинів і не поверталися назад. Тому ситуація, що склалася в одному із регіонів, де FREE ZONE впроваджує пенітенціарну пробацію, нас дійсно здивувала.

“Про те, які порушення я здійснив, дізнався, коли їх зачитував суддя”

Відбуваючи покарання у Полтавській виправній колонії, засуджений Павло готувався до звільнення. У квітні він умовно-достроково звільнився. Та вже у червні Київський районний суд ухвалив рішення встановити за Павлом адміністративний нагляд строком на 12 місяців.

Іншими словами, йому заборонили виходити з дому з особистих питань з 23:00 до 5:00, відвідувати ресторани, кафе, бари і виїжджати за межі Полтави без дозволу поліції.

Причиною такого рішення стало те, що Павло нібито здійснив три адміністративні порушення протягом 6 днів: куріння тютюнових виробів у заборонених місцях, порушення правил дорожнього руху пішоходами і розпивання алкогольних напоїв у заборонених законом місцях. 

Але у цій історії не все так однозначно.

Як розповідає Павло, порушення, про які йдеться в ухвалі суду, він фізично вчинити не міг, оскільки у той час був на роботі – після звільнення Павло влаштувався на тимчасову роботу і працює ковалем, щоб заробити на знімне житло.

Окрім цього, він переконує, що алкоголь не вживає. Це підтверджують і в Полтавському центрі соціальної адаптації, де живе Павло після звільнення.

Представниця Центру Аліна Супрун розповідає, що Павло відвідує групу анонімних алкоголіків, щотижня здає тест на алкоголь і регулярно відвідує інформаційні заняття.

Протоколи ж щодо порушення дорожнього руху, розпиття алкогольних напоїв та куріння у заборонених місцях на Павла склав дільничний. Як переконує Павло, їх він підписав помилково.

Я юридично не підкований. Дільничний сказав мені, що за мною мають поставити нагляд, і що це ні на що не впливатиме. Після цього приніс мені три документи, я їх підписав, не вивчаючи. Через деякий час він зателефонував і сказав, що я маю з’явитися на суд.

Про те, які порушення я здійснив, дізнався, коли їх зачитував суддя“, – розповідає Павло.

Дійсно, як розповідає адвокат Павла, так як чоловік звільнений умовно-достроково, за законом за ним могли поставити адміністративний нагляд у випадку, якщо він систематично порушував громадський порядок.

 

“…замість допомоги та підтримки на таких людях роблять планові показники”

Кандидатка юридичних наук Марина Рудницких пояснює, що факту систематичного порушення громадського порядку у справі Павла немає.

У законі відсутнє чітке визначення, що таке систематичне порушення громадського порядку, але систематичністю прийнято вважати три і більше правопорушень, передбачених главою 14 Кодексу України про адміністративні порушення. Порушення правил дорожнього руху не входять у їхній перелік.

Іншими словами, немає систематичності у порушенні громадського порядку, тобто складу для формування подання на встановлення адміністративного нагляду“, – зазначає Марина.

На думку керівника FREE ZONE Олексія Загребельного, дії дільничного – це робота на показники. 

Сумно, що незважаючи на усі заходи пенітенціарної пробації звільнених з установ виконання покарань, ми все ще спостерігаємо ситуації, коли замість допомоги та підтримки на таких людях роблять планові показники. 

Ми прагнемо працювати зі звільненими комплексно, у співпраці як з адміністраціями установ виконання покарань та органами пробації, так і з представниками поліції. Для цього щонайменш необхідно зрозуміти, що безпека суспільства залежить, зокрема, і від того, наскільки воно готове брати участь у ресоціалізації звільнених з установ виконання покарань“, – зазначає він.

Зважаючи на наявність об’єктивних правових бар’єрів, FREE ZONE найняла адвоката. Він вже подав апеляційну скаргу. Нині чекаємо на її розгляд.

Ми запросили Павла на I Національну конференцію з питань пенітенціарної пробації. Представники FREE ZONE підготували подання до поліції щодо отримання дозволу виїхати Павлу за межі Полтавської області.