with Коментарів немає

25 листопада Уряд схвалив зміни до Положення про спостережні комісії.

Відтепер спостережні комісії можуть безперешкодно здійснювати моніторингові візити в установи виконання покарань у воєнний час для здійснення контролю та проведення перевірок стану дотримання прав, основоположних свобод та інтересів засуджених.

За бажанням такі візити спостережні комісії можуть здійснювати у супроводі до трьох медичних працівників для медичного огляду засуджених та до двох представників засобів масової інформації.

І хоча відвідування установ може бути припинено на період воєнного стану, це рішення приймається виключно спостережною комісією. 

Адміністрація установи виконання покарань зобов’язана надавати максимальне сприяння членам спостережних комісій в доступі до документів та матеріалів, спілкування із засудженими тощо.

Також передбачається, що члени спостережних комісій можуть об’єднуватися в асоціацію з метою підвищення ефективності роботи і обміну досвідом, методичними рекомендаціями тощо. Нагадаємо, така Асоціація вже була офіційно зареєстрована у 2021 році. 

Засідання спостережних комісій має проводитися щонайменш один раз на шість місяців безпосередньо в установах виконання покарань. Голова спостережної комісії може прийняти рішення про проведення засідання у режимі відеоконференції або про участь члена спостережної комісії у засіданні спостережної комісії у онлайн-режимі.

Пропозиції за результатами засідання спостережна комісія направляє відповідальним органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування тощо. За результатами розгляду цих пропозицій відповідальні органи зобов’язані письмово повідомити спостережній комісії про заходи, вжиті для їх виконання, або обґрунтувати причини їх невиконання протягом 10 днів. 

А також зі змінами у Постанову:

  • уточнено і звужено завдання спостережних комісій;
  • чітко прописані права членів комісії та обов’язки адміністрації установ сприяти їм;
  • передбачено уніфікацію звітів і їх подання за затвердженою формою;
  • передбачено, що розгляд спостережною комісією матеріалів стосовно засуджених здійснюється за обов’язкової присутності;
  • представника відповідного органу або установи виконання покарань;
  • комісії утворюються лише там, де є установи виконання покарань тощо. 

Сподіваємось, що це сприятиме підвищенню спроможності та ефективності спостережних комісій.

З повним текстом Положення у новій редакції можна ознайомитися за посиланням.