with Коментарів немає

За статистикою Департамента з питань виконання кримінальних покарань, станом на липень 2022 року серед майже 43 тисяч засуджених і людей, взятих під варту, 4777 втратили, не отримували паспорт або не мали громадянства. Ще 2232 засуджених стверджували, що їхні документи вуличили органи дізнання, слідства чи суду і не передали до особових справ. 1839 не мали необхідних документів для оформлення паспорту (в переважній більшості це особи, які отримували попередній паспорт громадянина Україні на тимчасово окупованих територіях).

Відсутність у засудженої, а в подальшому – у звільненої людини паспорту призводить до виникнення в неї низки проблем, які перешкоджають як успішній ресоціалізації, так і вирішенню інших питань в процесі відбування покарання.

Через відсутність паспорту людина не може офіційно працевлаштуватися під час відбування покарання. Відповідно, не може заробити кошти не лише на відновлення чи виготовлення документів, а й на оплату комунальних та інших послуг, виплату за цивільними позовами, поліпшити своє становище.

Без документів, що підтверджують особу, не можна отримати первинну медичну допомогу, допомогу по безробіттю, офіційно працевлаштуватися, скористатися соціальними виплатами та підтримкою держави, послугами закладів соціальної реабідітації та центрів соціальної адаптації тощо.

Засуджені і звільнені без документів позбавлені не тільки соціальних й медичних гарантій, а й штучно обмежуються в реалізації власних прав. Усе це негативно впливає на стан ресоціалізації та соціальної адаптації таких осіб, і фактично штовхає до вчинення нових правопорушень.

Отримання паспорту громадянина України чи іншого документа, який посвідчує особу, як правило, є оплатною адміністративною послугою. І найчастіше саме відсутність коштів стає на заваді відновлення чи оформлення цього документу.

Враховуючи все це, у кінці 2022 року FREE ZONE розпочала діяльність з відновлення документів засуджених, узгодивши алгоритм взаємодії з Департаментом з питань виконання кримінальних покарань у процесі збору потреб у паспортизації. 

Відтак, на підставі сформованої потреби у виготовленні документів та письмових заяв від засуджених, які готуються до звільнення, наразі FREE ZONE здійснює оплату за виготовлення документів і сплачує держмито. Процес оформлення документів займає від 1 до 2 місяців.

Попередньо планується сприяти у відновленні документів щонайменш 300 засудженим, але враховуючи, що потреба набагато більша, щоб її покрити, до співпраці залучаються різні міжнародні партнери.

Публікація підготовлена в рамках суб-гранту проєкту EU4CSOs Emergency Actions за фінансової підтримки Європейського Союзу, що реалізується БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне».

Її зміст є виключною відповідальністю суб-грантера проєкту EU4CSOs Emergency Actions БО «FREE ZONE» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.