with Коментарів немає

FREE ZONE розпочала другий цикл курсів життєвих навичок для засуджених з числа споживачів ін’єкційних наркотиків, які звільняються із 52 колоній України.

Перший цикл закінчився у червні. Усього у 2021 році у межах курсів життєвих навичок команда FREE ZONE вже підготувала до звільнення 499 засуджених з числа споживачів ін’єкційних наркотиків. З них 236 вже звільнилися. 158 ми супроводили до реабілітаційних центрів або медичних закладів, де вони стали клієнтами програми зменшення шкоди.

Зазвичай  підготовка засуджених до звільнення розпочинається за три місяці до виходу на свободу. Щоп’ятниці вони розглядають одну з тем циклу курсів життєвих навичок.  

Загалом цикл занять складається з 12 тем.

У липні попередньо сформовані групи засуджених займалися на такі теми, як подолання гніву, хімічна залежність, зменшення шкоди від вживання ін’єкційних наркотиків.

Наступні заняття стосуватимуться таких тем:

  • планування дозвілля
  • пошук житла
  • працевлаштування
  • стосунки
  • фінансова грамотність
  • перший день на волі
  • що треба знати про умовно-дострокове звільнення
  • що треба знати про безоплатну правову допомогу
  • що треба знати про правила внутрішнього розпорядку

Усього курсами охоплено установи виконання (УВП) покарань із 18 областей України.

Відео до курсів життєвих навичок доступне за цим посиланням. 

Слід зазначити, що за даними Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, за перші 6 місяців 2021 року з установ виконання покарань звільнилося 5723 людини. Зважаючи на результати Інтегрованого біоповедінкового дослідження 2020 року, можна припустити, що близько 2 тисяч з них – це люди, які вживають ін’єкційні наркотики (ЛВІН). Так, згідно з дослідженням, 31,2% засуджених мають такий досвід. Ця цифра у 4 рази перевищує ту, яку ми можемо охопити своїми ресурсами у підготовці до звільнення.

Саме відсутність системи підготовки засуджених ЛВІН до звільнення, а також системного соціального супроводу людей, у яких завершується термін відбуття покарання, впливає на високу ймовірність повернення до нелегального вживання наркотиків та вчинення повторних злочинів. Як результат, у місцевих громадах продовжують фіксувати високий рівень наркозлочинності.

Незважаючи на те, що протягом вже півроку у виправних колоніях FREE ZONE проводить онлайн-заняття з підготовки до звільнення людей, які вживають ін’єкційні наркотики, та супроводжує людей після звільнення до медико-соціальних програм, цього недостатньо.
Для вирішення ситуації необхідно запровадити багатосекторальний та скоординований підхід, що передбачає участь різних урядових установ та неурядових організацій у забезпеченні соціального супроводу наркозалежних, які звільняються з місць позбавлення волі, що сприятиме дієвій профілактиці, ранньому виявленню, лікуванню, догляду, реабілітації тощо.
Такий підхід обумовлений необхідністю враховувати медичні та соціальні потреби ЛВІН, сприяти тому, щоб вони поступово входили у життєві реалії після завершення терміну засудження та мали змогу отримувати додаткову допомогу з боку державних та недержавних інституцій. Він має працювати на державному рівні, оскільки тільки за такої умови можна забезпечити його постійність і системність.

Діяльність реалізується у межах проєкту «Забезпечення права на здоров’я в тюрмах: від адвокації до сервісів» за фінансової підтримки «100% життя» – Мережа ЛЖВ.