with Коментарів немає

Команда FREE ZONE провела два цикли навчання соціальних робітників з числа засуджених, які надаватимуть послуги споживачам ін’єкційних наркотиків в тюрмах.

Тюремне ув’язнення є поширеною, та подекуди повторюваною подією для більшості людей, що вживають ін’єкційні наркотики. Згідно з дослідженням про вивчення можливостей для впровадження програм обміну шприців в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, упродовж життя в місця позбавлення волі потрапляють від 40 до 85% людей, які вживають ін’єкційні наркотики.

Дослідження провели в Україні на замовлення ДУ «Центр громадського здоров’я» у 2015-2019 роках. Воно показало, що від 30 до 47% тюремного населення вживали ін’єкційні наркотики до ув’язнення. Близько 60% з них, продовжують це робити у в’язницях.

На сьогодні, поширеність ВІЛ серед засуджених залишається набагато вищою, ніж у цивільному секторі і супроводжується іншими інфекційними захворюваннями. Серед них гепатит та туберкульоз. Одна з основних причин цієї проблеми – багаторазове використання ув’язненими, які вживають наркотики, шприців та голок.

Незалежно від рівня боротьби із наявністю наркотичних речовин в слідчих ізоляторах та тюрмах, наркотики продовжують потрапляти в ці установи. На відміну від цивільного сектору, у якому є пункти обміну шприців та діють програми зменшення шкоди, у тюрмах доступ до стерильного інструментарію відсутній.

За висновками дослідників, це суттєво впливає на поширення інфекцій, які передаються через кров, всередині установ виконання покарань, а після звільнення – у громадах.

Минулого року команда FREE ZONE почала реалізовувати низку заходів, що мають створити умови для впровадження послуг зменшення шкоди в установах виконання покарань. У 2021 році наша команда поставила за мету почати надавати комплексний пакет профілактичних послуг для людей, які вживають наркотики, у 7 тюрмах.

Відповідно до принципу «рівний-рівному», коли самі засуджені надають соціальні послуги іншим засудженим, визнано, що така робота із уразливими групами населення найбільш ефективна.

З огляду на це, представники FREE ZONE провели два цикли навчання соціальних робітників серед засуджених. Таке навчання спрямоване для надання комплексного пакету послуг для людей, що вживають ін’єкційні наркотики. Участь у навчанні взяли 36 людей з 6 установ виконання покарань.

Після навчання, вони пройшли оцінку рівня знань, показали задовільні результати і готові до впровадження профілактичних послуг для засуджених, що вживають наркотики ін’єкційно.

Нагадаємо, у лютому 2020 Комітет ООН з економічних, соціальних та культурних прав рекомендував Україні розширювати програми зменшення шкоди, особливо в тюрмах.

Україна досі не впровадила ПОШ у тюрмах, незважаючи на те, що є другою країною за рівнем поширення епідемії ВІЛ/СНІД у Східній Європі та Центральній Азії після Росії, і ця епідемія особливо поширена серед споживачів ін’єкційних наркотиків. У наших планах – змінити це.

 

Діяльність реалізується у межах проєкту «Забезпечення права на здоров’я в тюрмах: від авокації до сервісів» за фінансової підтримки «100% життя» – Мережа ЛЖВ.