with No Comments

Досягти змін у системі неможливо, не впливаючи на політики. І часто успішність впровадження будь-яких соціальних ініціатив залежить від залучення до процесу людей, які особисто зіштовхнулися з певними проблемами, на вирішення яких і спрямовані ці політики.

Зважаючи на це, ще у 2018 році на одному із засідань Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу члени ради одностайно підтримали пропозиції FREE ZONE забезпечити участь представників спільноти засуджених та звільнених у формуванні та реалізації політики в сфері протидії туберкульозу та ВІЛ/СНІДу.

Відтак, уперше інтереси спільноти ув’язнених та звільнених щодо впливу на формування та реалізацію політики в сфері ВІЛ/СНІДу та туберкульозу представлені на національному рівні.

Вже зараз FREE ZONE впливає на зміни у питаннях доступу до якісних медичних та соціальних послуг у пенітенціарній системі.

ПРЕДСТАВНИЦТВО У НАЦРАДІ

У січні цього року до плану роботи Національної ради на 2019 рік вперше внесли пропозиції спільноти засуджених та звільнених.

Ці пропозиції стосуються кількох змін у пенітенціарній системі.

По-перше, наразі в Україні відбувається реформа пенітенціарної медицини, і є ризики переривання лікування засуджених. Саме тому важливим є питання 100% забезпечення протитуберкульозними і АРВ-препаратами в установах Державної кримінально-виконавчої служби України.

По-друге, існує потреба у впровадженні стандарту інфекційного контролю за туберкульозом в установах виконання покарань, оскільки жодна із протитуберкульозних лікарень ЦОЗ ДКВС України стандартам не відповідає.

По-третє, хоча в Україні вже затверджений план переходу від донорського до державного фінансування послуг у сфері протидії туберкульозу та ВІЛ/СНІД, у ньому не йдеться про пенітенціарну систему. Саме тому відкритим залишається питання забезпечення сталості послуг в установах виконання покарань.

Задача на найближчий час – затвердити механізми розробки плану переходу в пенітенціарній системі.

По-четверте, ще одна пропозиція щодо роботи Нацради у 2019 році стосується запуску пілотного проекту замісної підтримуючої терапії у Бучацькій виправній колонії.

Необхідно розглянути проблеми впровадження пілоту, а також перешкоди до впровадження заходів зменшення шкоди в установах.

Більше того, 13 березня Кабінет міністрів постановив внести зміни у склад Нацради. Відтепер до неї входять громадські організації, що представляють інтереси осіб, які утримуються в установах виконання покарань, звільнених від відбування покарань у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк.

РЕАГУВАННЯ НА ПОРУШЕННЯ ПРАВ ЛЮДИНИ У ДОСТУПІ ДО ПОСЛУГ ЩОДО ВІЛ ТА ТУБЕРКУЛЬОЗУ

Сьогодні найважливіший бар’єр до якісної медичної та соціальної допомоги людям, які відбувають покарання, – відокремленість пенітенціарної медицини від загальної системи охорони здоров’я в умовах тривалого реформування та недостатнє нормативно-правове регулювання.

Через це наразі немає належної бази для надання комплексних послуг для  профілактики і лікування ВІЛ і туберкульозу в установах виконання покарань та СІЗО.

Зважаючи на це, представники спільноти засуджених та звільнених долучилися до підготовки стратегії із комплексного реагування на бар’єри з прав людини для доступу до послуг щодо ВІЛ та туберкульозу до 2030 року.

Зокрема, під час засідання робочої групи з підготовки стратегічного плану реагування на порушення прав людини на шляху до послуг з ВІЛ та ТБ FREE ZONE запропонувала:

  • просувати ідею об’єднання пенітенціарної медицини із загальною системою охорони здоров’я;
  • включити до стратегії проведення візитів мультидисциплінарних команд до установ виконання покарань, щоб попередити або виявити порушення прав засуджених та ув’язнених;
  • внести до нормативно-правових актів, вимогу щодо наявності у працівників Державної кримінально-виконавчої служби умінь і навичок спілкування з людьми, які живуть з ВІЛ, ТБ;
  • запровадити низку освітніх заходів з прав засуджених, ув’язнених та звільнених на медичну допомогу та забезпечення доступу до медичних послуг для працівників органів та установ виконання покарань.

Окрім цього, 18 березня керівник FREE ZONE Олексій Загребельний взяв участь у обговоренні законопроекту щодо основних засад державної політики у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусних гепатитів на період до 2030 року.

Сьогодні ув’язнені можуть мати доступ до ЗПТ, поки перебувають у слідчих ізоляторах. Коли ж їх направляють в установу, доступ до цієї медичної послуги вони втрачають. Саме тому у законопроекті, зокрема, мова йде про впровадження замісної підтримуючої терапії в установах виконання покарань.

Лідерські позиції спільноти засуджених та звільнених у процесі реформування пенітенціарної системи дозволяють уже сьогодні реалізовувати національні та місцеві політики для забезпечення сталості медичних та соціальних послуг для людей, які перебувають у пенітенціарних закладах.

Це створює умови для забезпечення дотримання прав і законних інтересів засуджених та ув’язнених, приведення умов їх тримання у відповідність до законодавства та міжнародних стандартів.

***

Свою діяльність FREE ZONE здійснює у межах проекту «Світ без тюрем: мобілізація спільноти, усунення правових бар’єрів, захист прав людини в пенітенціарній сфері» за підримки «100% життя» – Мережа ЛЖВ у співпраці з Міністерство юстиції України та Адміністрація Державної кримінально-виконавчої служби України.