with No Comments

Майже 20 років в Україні усі послуги у сфері протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу фінансувалися за рахунок коштів міжнародних донорів.

Три роки тому Україна перша серед країн пострадянського простору взяла на себе зобов’язання до 2020 року забезпечити сталість цих послуг, іншими словами – почати закуповувати послуги за кошти державного бюджету.

Щоб досягти цієї цілі, потрібно було розробити та затвердити механізми переходу, проведення закупівель, розрахувати вартість послуг тощо.

Для цього ще у минулому році в Україні запрацювала стратегічна робоча група з питань забезпечення сталості послуг у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та туберкульозу в межах переходу на державне фінансування. Експерти неурярового та державного секторів напрацьовували рекомедації на загальнодержавному рівні.

Відтак у листопаді цього року Центр громадського здоров’я МОЗ України провів тендери на закупівлю послуг профілактики ВІЛ і догляду та підтримки ВІЛ-позитивних, і ми вперше можемо говорити про те, що їх надання представникам уразливих груп та ВІЛ-прозитивним людям повністю профінансує держава.

Однак усі ці зміни не торкнулися надання таких послуг людям, які перебувають у пенітенціарних установах, бо у загальнодержавному плані переходу не були передбачені механізми, що стосувалися б бюджетного забезпечення надання послуг в пенітенціарних установах.

Тому ми вирішили ініціювати створення підгрупи з питань забезпечення сталості послуг у закладах Державної кримінально виконавчої служби України. До неї увійшли представники неурядових організацій та державних структур, що опікуються наданням медико-соціальних послуг в пенітенціарних установах.

5 листопада відбулося її перше засідання.

Світлина від FREE ZONE.

«На підгрупу покладається відповідальне, важке, але реалістичне завдання – сформувати єдине бачення, з чого починати зміни, як забезпечити сталість послуг з протидії соціально небезпечних захворювань для ув’язнених та засуджених.

Ми маємо розробити стратегію, щоб через кілька років вийти на повне державне фінансування.

Якщо не забезпечити якісні профілактичні підходи в установах виконання покарань, ми будемо надалі фіксувати випадки, коли людина потрапляє в систему здорова, а звільняється, маючи захворювання, через те, що весь термін відбування покарання практикувала ризиковану щодо інфікування ВІЛ/ВГС поведінку.

Саме ефективних підходів до стратегій забезпечення якісної профілактики серед уразливих груп наразі не вистачає в установах виконання покарань», – зазначає керівник FREE ZONE, голова підгрупи Олексій Загребельний.

За словами заступника начальника Адміністрації Державно-виконавчої служби Олега Торкунова, важливо попередити переривання процесів надання послуг у виправних установах, оскільки ув’язнені – одні з найвразливіших до соціально-небезпечних інфекційних захворювань. Поширеність ВІЛ серед них у 20 разів вища, ніж серед загального населення, а захворювання на СНІД серед засуджених зустрічається у 4 рази частіше.

Світлина від FREE ZONE.

Начальник Управління соціально-виховної та психологічної роботи із засудженими Валерий Каливошко додає, що окрім медичної складової послуг з протидії ВІЛ-інфекції, ТБ, важливо врахувати і соціальний аспект.

«Люди, які відбувають покарання, часто потребують саме соціальних послуг. Але в установах доступ до них обмежений.

Зараз напрацьовується паспорт реформи пенсистеми, де йдеться про те, що пенітенціарні установи готові закуповувати послуги за рахунок місцевих бюджетів. Також згідно програми уряду ми маємо розширити практику надання соціальних послуг за рахунок місцевих бюджетів. Це для нас нове. Потрібно розуміти, які саме послуги потрібні у нашій системі», – стверджує Валерій.

Світлина від FREE ZONE.

Як переконує Проектний менеджер групи впровадження гранту Глобального фонду Євген Ханюков, перше, що має зробити підгрупа, –визначити, який пакет послуг наразі необхідний, та розрахувати їхню вартість. Наступне – винести узгоджені напрацювання на розгляд Національній раді з питань протидії туберкульозу та ВІЛ/СНІД.

Протягом наступного місяця підгрупа працюватиме над розробкою плану своєї роботи на 2020 рік, формуванням змісту послуг та аналізом правових бар’єрів, що можуть виникати під час реалізації заходів плану переходу до державного фінансування в установах виконання покарань.

Захід відбувся за сприяння Міжнародного фонду “Відродження”.