Наркозалежні, колишні засуджені й ті, хто відбувають покарання, не пов’язані з позбавленням волі – саме цих категорій населення найбільше бояться у суспільстві.
Про це говорять соціологічні дослідження.
Відсутність механізмів роботи з цими людьми – соціального супроводу, підготовки до звільнення, психологічної підтримки тощо – часто призводить до росту злочинності, у тому числі рецидивної.
Зважаючи на це, рік тому у Сумах підписали меморандум про партнерство громадськості, правоохоронних органів та влади для подолання проблем правопорушень у місті та підвищення рівня безпеки для мешканців міста.
Відтоді якщо правоохоронці затримують пацієнтів наркологічного диспансеру, вони узгоджують та доставляють їх до наркологів. Кожен патрульний у місті володіє номером телефону обласного нарколога, який може перевірити законність володіння препаратами замісної підтримувальної терапії.
Уже цього року Сумська область стала однією з 10 в Україні, де благодійна організація FREE ZONE у партнерстві з громадською організацією “Клуб “Шанс” та районними відділами філії Центру пробації почала впроваджувати модель підготовки засуджених до звільнення.
«Коли людина повертаючись додому з установи виконання покарань, відбувши термін, скажімо, 5 років, вона розуміє, що змінилося все: починаючи з мобільних телефонів і закінчуючи номерами маршруток, не кажучи вже про тенденції на ринку праці та у соціальних сферах.
Щоб ресоціалізуватися, знайти роботу, житло, облаштуватися, такій людині потрібно підготуватися до життя на свободі та перший час після звільнення бути на соціальному супроводі.
Цим мало хто займається. І ми б хотіли загострити увагу влади на тому, що громадські організації своєю чергою можуть залучати потужні ресурси і працювати з такими випадками», – зазначає керівник ГО “Клуб “Шанс” Андрій Букін.
За його словами, перший крок до вирішення цієї проблеми – внести зміни до міської комплексної програми «Правопорядок» відповідно до безпекових потреб громади і включити до неї роботу пробації з людьми, які опинилися у конфлікті з законом.
Саме це питання 5 квітня у Сумах обговорили представники FREE ZONE, “Клубу “Шанс”, Сумської міської ради, Сумського відділу поліції та Зарічного районного відділу філії Центру пробації в Сумській області.
«Ми робимо важливі кроки, щоб пенітенціарна пробація на Сумщині була ефективною – щоб люди, які звільняються з установ, зверталися до нас за допомогою та отримували комплексний соціальний супровід.
Важливо, що ми маємо не лише спільну мету зробити так, щоб вони не вчинювали злочини повторно, а й дієвий механізм її досягнення – порядок впровадження пенітенціарної пробації в органах і установах виконання покарань», – зауважила старший інспектор Зарічного районного сектору Сумського міського відділу з питань пробації Ірина Карабута.
Як запевняє заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Максим Галицький, міська рада готова стати співкоординатором в роботі різних державних органів та неурядових організацій у питаннях досягнення безпеки та соціальної адаптації раніше засуджених осіб і унеможливлення їх повторного втягнення в злочинну діяльність.
«Необхідно напрацювати механізми залучення до такої роботи колишніх ув’язнених та звільнених, оскільки ці люди мають набагато ширші знання про проблеми цих категорій населення», – додав він.
Під час зустрічі учасники прийняли рішення внести зміни до меморандуму про партнерство між Сумською міською радою, Сумським відділом поліції та громадськістю та долучити до співпраці районні відділи пробації