with No Comments

Ще кілька місяців тому про СOVID-19 не йшлося й мови. Сьогодні пандемія коронавірусу захопила весь світ, заразивши більше 900 тисяч людей. 

Вірус вдарив по економіці держав, системах охорони здоров’я, став причиною переповнених лікарень та порожніх громадських просторів. 

Разом із цим тюрми завжди були і залишаються епіцентром поширення інфекційних захворювань. Досвід розвитку епідемій у пенітенціарних закладах та установах змушує бити на сполох щодо поширення COVID-19 серед ув’язнених. 

11 березня в Україні з метою запобігання поширенню COVID-19 в Україні оголосили карантин. Згідно з постановою Кабінету Міністрів, усі Міністерства мали взяти на контроль проведення своєчасних профілактичних та протиепідемічних заходів, а також дотримання обмежувальних заходів. 

У відповідь на це наказами Міністра юстиції України та директора “Центру охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби” в установах виконання покарань було введено особливий режим протиепідемічного захисту, який включає обмеження прав засуджених та введення профілактичних заходів для попередження спалахів хвороби. 

Зокрема, введені заходи з дезінфекції корпусів та об’єктів харчування установ виконання покарань, забезпечення доступу до засобів індивідуального захисту для персоналу, проведення щоденного температурного скринінгу та візуального огляду персоналу установ, відвідувачів та осіб, які там утримуються.

Обмежені й відвідування установ, переміщення засуджених між установами та територією тощо. 

Враховуючи всі ці заходи, питання готовності установ виконання покарань забезпечувати інфекційний контроль, особистий захист працівників та ув’язнених, оперативно реагувати на виклики, що можуть виникнути, залишається відкритим. 

Згідно нещодавно опублікованих рекомендацій Всесвітньої організацій охорони здоров’я, позбавлені волі люди, а також ті, хто працює у закритих приміщеннях, більш вразливі до поширення СOVID-19, ніж інші.

Глобальні зусилля щодо подолання поширення епідемії можуть зазнати поразки без належної уваги до заходів боротьби з інфекціями в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах.

Коронавірус проявляється як легке захворювання дихальних шляхів і починається поступово, що ускладнює його діагностику. Тому виникає ризик стрімкого поширення інфекції в умовах обмеження свободи переміщення та скупчення людей. 

Зважаючи на це, благодійна організація “FREE ZONE”, що заснована спільнотою засуджених та звільнених усієї України і захищає права таких осіб на здоров’я, закликає Уряд України негайно вжити наступні заходи:

  1. Максимально забезпечити співробітників УВП, засуджених та ув’язнених засобами індивідуального захисту: масками, рукавичками, засобами дезінфекції. Створити в установах усі можливі умови для дотримання інфекційного контролю.
  2. До спалаху коронавірусу в пенітенціарній системі максимально скоротити кількість утримуваних в УВП та СІЗО (звільнення засуджених з низьким рівнем ризику, наприклад, стосовно яких є підстави для звільнення або заміни невідбутої частини покарання іншим покаранням, не пов’язаним з позбавленням волі,  а також засуджених із групи ризику: людей похилого віку, з хронічними захворюваннями з урахуванням тяжкості вчиненого ними злочину тощо). Розробити механізми застосування інших запобіжних заходів для людей, щодо яких триває досудовий розгляд та відкладення виконання вироку суду про позбавлення волі.
  3. У зв’язку зі зростанням кількості засуджених, які звільняються в умовах надзвичайного стану в країні під час карантину і не мають змоги дістатися до місць проживання через обмеженість руху міжміських транспортних напрямів, скоординувати їхні подальші дії після звільнення.
  4. У випадку спалаху епідемії безпосередньо в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах розробити механізм оперативного внесення змін до стратегій та підходів у протидії поширенню коронавірусу серед засуджених та звільнених.

Для ефективного подолання можливого спалаху COVID-19 серед засуджених та осіб, що утримуються під вартою, всім зацікавленим сторонам необхідно створити оперативну та гнучку систему координації, яка дозволить об’єднати фахівців сфери охорони здоров’я та виконання кримінальних покарань, державних та недержавних суб’єктів соціального патронажу, забезпечує інформованість працівників в’язниць та гарантує дотримання всіх прав людини в установах.

Розуміючи потребу в швидкому реагуванні на виклики, що постають наразі перед пенітенціарною системою, пропонуємо створити при Міністерстві юстиції України оперативний штаб зі збору потреб та координації дій, пов’язаних з протидією СOVID-19 в установах виконання покарань, за участі представників Міністерства соціальної політики та Міністерства охорони здоров’я, депутатів Верховної ради України, представників міжнародних та національних неурядових організацій. 

В умовах пандемії здоров’я загального населення напряму пов’язане зі здоров’ям усіх без винятку верств населення, перш за все, найбільш незахищених. Щоб стримати поширення коронавірусу, необхідно злагоджено та оперативно впроваджувати ефективні та дієві комплексні заходи протидії поширенню COVID-19, об’єднавши зусилля та ресурси всіх зацікавлених сторін.