with No Comments

В установах виконання покарань України сьогодні перебувають близько 52 тисяч людей. Чекаючи на вирок суду або вже відбуваючи покарання, вони обмежені не лише у свободі, а й у можливості розвиватися.

Соціальна ізольованість у часи, коли світ швидко змінюється, зменшує можливість звільненої людини знову інтегруватися в соціум, що призводить до високої повторної злочинності.

Так, в Україні приблизно 84% людей, які виходять на свободу, скоюють правопорушення повторно.

Old brick wall of prison with barbwire background

Попередити таку ситуацію могла б освітня діяльність у тюрмах. Засуджені протягом позбавлення волі мали б можливість опанувати професію і сформувати соціальні навички, що допоможуть повернутися до життя на волі, у першу чергу, знайти роботу.

Враховуючи це, минулого року DVV International в Україні оголосила конкурс на найкращі проєкти з розширення доступу засуджених до освітніх послуг. Згодом разом із благодійною організацією FREE ZONE визначила три області, де ці проєкти почнуть впроваджувати. 

Уже цього року у Рівненській, Черкаській і Сумській області засуджені ще відбуваючи покарання зможуть здобути навички самопрезентації, комп’ютерної грамотності, виготовлення м’яких меблів, кваліфікацію маляра-штукатура і отримати дистанційний доступ до послуг формальної та неформальної освіти дорослих.

28 січня у Києві відбувся семінар, де представники кожної з областей презентували свої проєкти.

 

РІВНЕНСЬКА ОБЛАСТЬ

У Рівненській області 5 установ відбування покарань. З них – 3 виправні колонії, 1 виправний центр, СІЗО. У всіх установах силами неурядових організації реалізується діяльність з профілактики соціально небезпечних інфекцій і супроводу лікування ВІЛ. У жодному з закладів не працюють програми профорієнтації та професійної освіти.

Зокрема, серед них і Городоцький виправний центр, де щорічно відбувають покарання близько 400 засуджених. 

Саме тут і реалізовуватимуть проєкт, серед завдань якого – навчити бажаючих ув’язнених навичкам штукатура-плиточника, а також основам самопрезентації та пошуків роботи.

Очікується, що діяльністю в межах проекту буде охоплено близько 30 ув’язнених.

 

ЧЕРКАСЬКА ОБЛАСТЬ

В установах виконання покарань Черкаської області перебувають більше 1000 людей.

У 2018 році, за даними виправних колонії області з місць позбавлення волі було звільнено до Черкаської області близько 381 людей, з яких більше ніж 65% повернуться назад у в’язницю протягом першого року після звільнення.

Процес залучення засуджених до праці як елемент заходів ресоціалізації в установах відсутній. Проблема низького матеріально технічного забезпечення виробництва установи стає перешкодою до професійного розвитку засуджених і, відповідно, зменшує відсоток успішного процесу соціальної адаптації після звільнення.

У цій області проєкт з розширення доступу засуджених до освітніх послуг впроваджуватиметься у Черкаській виправній колонії.

Тут засуджені зможуть здобути такі навички, як моделювання та проектування м’яких меблів.

У майбутньому ці навички можуть допомогти адаптуватися у суспільстві. 

Усього навчанням планується охопити 30 засуджених. 

 

СУМСЬКА ОБЛАСТЬ

У Сумській області для впровадження проєкту обрали Роменську виправну колонію. Тут планують створити сприятливі умови для організації формальної та неформальної дистанційної освіти засуджених.

Для цього у колонії облаштують клас дистанційної освіти з інтернетом та двома комп’ютерами.

Згодом напрацьовані механізми надання освітніх послуг регламентуватимуть нормативно-правові документи.

Таким чином досягнуті в ході реалізації проєкту результати стануть невід’ємною частиною місцевих політик, що забезпечить їх системність і тривалість.

Проект реалізується у партнерстві з DVV International Ukraine у межах діяльності міжнародної мережі пенітенціарної освіти в країнах Східного партнерства і Центральної Азії за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини Auswärtiges Amt.