fbpx

Перевірка дотримання прав ув’язнених на здоров’я: відбувся семінар для представників Національного превентивного механізму

Відсутність доступу до безперервної якісної медичної допомоги, діагностики соціально небезпечних хвороб, переривання життєво важливого лікування, порушення прав засуджених на медичну допомогу. До сьогодні усе це фіксують в українських установах виконання покарань.

До FREE ZONE неодноразово надходять скарги від засуджених, які стикаються з подібними проблемами протягом відбування покарання.

Окрім медичної сфери, доволі гострим залишається питання жорстокого поводження з засудженими в місцях позбавлення волі,  примусового залучення засуджених до безоплатної праці, створення належних матеріально-побутових умов та підтримання здорових контактів з зовнішнім світом та адміністрацією.

Зважаючи на це, наразі важливо забезпечити стабільний та ефективний механізм моніторингу дотримання різних прав ув’язнених та засуджених, що може здійснювати національний превентивний механізм. Однак діяльність цього механізму потребує постійної підтримки. Постійне оновлення законодавства та зміна ситуації в установах виконання покарань потребують й актуалізації знань моніторів НПМ.

***

11 вересня FREE ZONE зібрала у Києві на дводенний семінар представників національного превентивного механізму з усієї України, які здійснюють візити в установи виконання покарань.

Протягом двох днів розглянули актуальні проблеми із забезпеченням прав засуджених на медичну допомогу в період відбування покарання, вивчили особливості перевірки дотримання права на охорону здоров’я та медичне забезпечення ув‘язнених та засуджених, розглянути доступ до замісної підтримуючої терапії, а також особливості організації медичної допомоги засудженим в аспекті лікування та профілактики соціально небезпечних захворювань.

Підходи до роботи з засудженими людьми, на жаль, майже не змінилися з часів, коли місто починали будувати з церкви та тюрми. До сьогодні ми бачимо обмежений доступ до медичної допомоги в установах виконання покарань або його відсутність.

Це тортури, знущання, від яких залежить здоров’я і часто — життя людей.

Часто це аргументують тим, що у пенітенціарній системі немає попиту на медичну допомогу. Але на прикладі Сумського СІЗО бачимо, що відбулося, коли в установі з’явився доступ до замісної підтримувальної терапії. Наразі із 300 ув’язнених щонайменше 15 отримують препарати ЗПТ.

Тож насправді проблема є, і виникає вона саме через відсутність доступу до медичної допомоги.

Більше того, є засуджені, які мають невиліковні захворювання — це люди, які потребують безперервного лікування та своєчасної діагностики, але часто ані першого, ані другого не мають.

Наша спільна зацікавленість — сприяти тому, щоб така ситуація в пенітенціарній системі змінилася, оскільки якщо держава приймає рішення позбавити волі, вона має забезпечити той рівень медичної допомоги, який людина мала на свободі.

У нас для цього є і нормативна база, і препарати, і потреба. Однак немає доступу, —

керівник FREE ZONE Олексій Загребельний

За словами програмного менеджера Проектів GF та PATH «Serving life» Євгена Ханюкова, тюрма — це ідеальне місце, щоб розпочати лікування.

Медичне забезпечення в пенітенціарних установах має відповідати національним та міжнародним вимогам. Потрібно урегулювати право на охорону здоров’я відповідно до міжнародних станартів.

Зокрема, впровадити пацієнт-орієнтовану модель, створити незалежну медичну вертикаль інтегровану у загальнонаціональну систему охорони здоров’я, покращити матеріально-технічну базу та створити належні умови ефективної діяльності системи надання медичної допомоги та впровадити систему профілактичної медицини та протидії соціально-небезпечним захворюванням, —

Євген Ханюков

Охорона здоров’я і медична допомога — це невід’ємне право людей, які перебувають в установах виконання покарань, переконаний голова правління громадської організації «Україна без тортур» Олександр Гатіятуллін.

Європейський суд з прав людини приймає велику кількість рішень у відношенні до України, що стосуються ненадання своєчасної медичної допомоги або діагностики захворювань, базуючись на порушенні статті 3 конвенції про захист прав людини і основоположних свобод містить статтю 3, що визначає заборону катуванню.

Рішення, що приймає Європейський суд, — це сотні тисяч євро з наших податків людям, які подавали позови.

Обов’язок держави — забезпечити належну медичну допомогу в місцях несвободи: слідчих ізоляторах та виправних колоніях.

Національний превентивний механізм створений для попередження катування та жорстокого поводження з метою зменшити кількість рішень Європейського суду за статею 3.

Саме тому основним питанням під час моніторингу установ виконання покарань має бути забезпечення засуджених або підслідних медичною допомогою, —

Олександр Гатіятуллін

З метою покращення знань представників НПМ щодо рішень Європейського суду з прав людини у межах семінару перша заступниця директора Центру пробації Ірина Яковець провела лекцію щодо забезпечення надання медичної допомоги засудженим відповідно до чинного законодавства.

Окрім цього, голова профспілки пробації, доцент кафедри кримінології та кримінально-виконавчого права НЮУ імені Ярослава Мудрого Костянтин Автухов розповів про наявні механізми моніторингу прав засуджених, їх взаємодію, проблеми, недоліки.

Таким чином семінар має підвищити організаційну спроможність представників НПМ, які на національному та регіональному рівнях контролюють дотримання прав людини в місцях несвободи і сприяти запровадженню сучасних підходів до проведення моніторингів, що попередить порушення прав засуджених та ув’язнених.

Захід відбувся у межах проекту «Світ без тюрем: мобілізація спільноти, усунення правових бар’єрів, захист прав людини в пенітенціарній сфері» за підтримки БО «100% життя» у співпраці із Секретаріатом Уповноваженого ВРУ з прав Людини та ГО «Україна без тортур».

Інші