В Київському слідчому ізоляторі перебувають 2365 засуджених та узятих під варту. Це на 149 менше за планову наповненість.
Разом з цим в деяких камерах на площа на одну людину не перевищує півтора квадратних метри, тоді як у інших перебувають 1-2 людини.
Це далеко не всі порушення, що виявили представники FREE ZONE під час дводенного моніторингового візиту у межах діяльності Національного превентивного механізму.
Про все це далі.
ПОРУШЕННЯ ПРАВА НА ЗАХИСТ ВІД КАТУВАНЬ ТА ЖОРСТОКОГО ПОВОДЖЕННЯ
Під час візиту виявлені непрямі докази застосування фізичного насилля до в’язнів – численні записи в медичних картках щодо отримання побутових травм.
Підтвердилися й випадки стигматизації ув’язнених. Під час відвідування пральні було виявлено пакунок одягу з написом «Людожер».
Такі дії є грубим порушенням закону України про попереднє ув’язнення щодо недопустимості приниження гідності в’язнів.
У підвалі одного із корпусів виявлено кілька заґратований приміщень. З пояснення адміністрації установи ці приміщення використовуються виключно у літній період як збірне відділення. Утім на час проведення моніторингу тут знаходилося близько 10 ув’язнених. Утримання в таких приміщеннях можна розцінювати як катування.
ПОРУШЕННЯ ПРАВА В’ЯЗНІВ НА ПОВАГУ ДО ЇХ ГІДНОСТІ
Моніторингова група під час візиту виявила чимало порожніх камер, у тому числі багатомісних, з проведеним ремонтом, а також камери, у яких перебували 1-2 людини.
У камерах з покращеними умовами, як правило, утримуються іноземці, люди, які раніше працювали у правоохоронних органах, а також ті, хто має значні матеріальні статки.
Зі слів засуджених, які утримуються в таких камерах, ремонт та обладнання вони робили за власні кошти.
Разом з тим ув’язнені та засуджені, які не мають змоги робити такі «благодійні» внески, утримуються у багатомісних камерах. Це порушує право громадян на рівність – у деяких камерах на 50 квадратних метрах живуть по 32 людини. У таких приміщеннях ліжка з’єднані, внаслідок чого порушується право на приватність.
При цьому українське законодавство не допускає надання будь-яких пільг чи переваг людям, які перебувають у місцях попереднього ув’язнення, залежно від їх расової, національної приналежності, ставлення до релігії, майнового стану, політичних поглядів та минулих заслуг.
На час візиту в окремих камерах не працювала система опалення, а на вікнах були відсутні шибки – в’язні закривали вікна ковдрами і спали у верхньому одязі. На вимогу моніторингової групи працівники установи негайно усунули цей недолік.
ПОРУШЕННЯ ПРАВА НА ДОСТАТНІЙ ЖИТТЄВИЙ РІВЕНЬ (ХАРЧУВАННЯ, ОДЯГ, ЖИТЛО)
Рекомендації Секретаріату Уповноваженого щодо покращення якості харчування в’язнів виконано частково. Замість однієї крупи, тепер в установі готують каші з двох – ячної та кукурудзяної (замість чотирьох передбачених).
В установі для транспортування приготованої їжі є близько 40 нових термосів. Однак тут досі використовують термоси з меншою вагою, що перебувають в край занедбаному стані – деформовані, вкриті іржею.
Стеля над котлами у гарячому цеху вкрита пліснявою.
Нею ж вражені стіни переважної більшості камер.
У деяких приміщеннях, де перебувають в’язні недостатнє, а часом і зовсім відсутнє освітлення.
Реконструкція санітарних вузлів не проводилася. У більшості камер їх відгороджено кабінками, що не зачиняються. Відсутні зливні бачки.
Подушки та матраци в камерах мають зношений вигляд. При цьому на складі зберігається більше 800 матраців, майже 1873 подушок та 4676 простирадл.
Також засуджені самотужки борються з тарганами та клопами.
ПОРУШЕННЯ ПРАВА НА МЕДИЧНУ ДОПОМОГУ ТА ОХОРОНУ ЗДОРОВ’Я
На час візиту робота рентгенологічного кабінету фактично призупинена, оскільки з серпня 2019 не забезпечено проведення флюорографічного обстеження органів грудної клітини – флюорограф не працював.
Через це в установі неможливо виявляти туберкульоз на ранніх стадіях та проводити динамічне спостереження за хворими, які отримують протитуберкульозне лікування. Так порушується право засуджених на надання якісної та своєчасної медичної допомоги.
Лабораторія медичної частини, де проводять мікроскопію мокроти та клінічні дослідження крові та сечі, має необладнану вентиляцію, вікна, що не відчиняються. Вода у лабораторію подається з перебоями. Усе це створює небезпечні умови праці.
У рентгенологічному кабінеті стіни вражені пліснявою, вода відсутня, обладнання застаре і потребує ремонту.
Згідно зі Стандартами Європейського комітету з питань запобігання катуванням і нелюдському або такому, що принижує гідність поводженню чи покаранню, усі медичні обстеження ув’язнених (як одразу за прибуттям, так і пізніше) мають проводити так, щоб немедичний персонал не міг чути, а якщо можливо – й спостерігати за обстеженнями. Окрім цього, позбавлені волі повинні проходити обстеження не групами, а в індивідуальному порядку.
Також пацієнт має право на таємницю про стан свого здоров’я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані між час його медичного обстеження.
Однак в установі новоприбулих в’язнів обстежують в присутності інших в’язнів, а також працівників поліції та персоналу установи.
У режимних корпусах переважно відсутні кабінети для амбулаторного прийому в’язнів. Через це медична допомога часто надається в камерах і підсобних приміщеннях установи у присутності інших в’язнів та працівників установи.
У режимному корпусі, де утримуються жінки, медичний блок розміщено в одному кабінеті. Одночасно працюють лікар-гінеколог, лікарінфекціоніст та лікар-терапевт, які за потреби проводять амбулаторний прийом. Так, під час візиту до кабінету на прийом до лікарів завели одночасно двох жінок.
Вказані факти свідчать про недотримання конфіденційності та збереження лікарської таємниці, що є прямим порушенням права людини на повагу до її гідності і права на приватність.
Більше того, під час вивчення медичної документації в’язнів встановлено, що медична допомога їм надається без інформованої добровільної згоди на проведення діагностики, лікування, операції та знеболення, що не відповідає вимогам наказу Міністерства охорони здоров’я України.
Зазначені факти свідчать про порушення права засуджених на вільний вибір лікаря та вибір методів лікування.
У інфекційному блоці та стаціонарному відділенні усунені недоліки, що моніторингова група виявила під час попереднього візиту, – покращенні санітарно-гігієнічні умови, достатнє природнє та штучне освітлення, рівень вентиляції, дотримання температурного режиму, проводиться дезінфекція.