12 лютого з ініціативи Адміністрації державної кримінально-виконавчої служби та FREE ZONE відбулося засідання за участі представників Центру пробації та неурядових організацій.
Учасники зустрічі обговорили нагальні питання впровадження пенітенціарної пробації та визначили відповідальних за кожен із етапів її реалізації.
«У підготовці засуджених до звільнення є багато аспектів: соціальних, медичних, правових. Враховуючи стан постійного реформування не тільки системи, а й країни, існує необхідність виробити спільний план дій.
Ми переконані у тому, що підготовка засуджених до звільнення – це основний аспект, від якого залежить, скоїть людина злочин знову чи ні, і зацікавлені у тому, щоб вона більше не повернулася у систему», – зазначає заступник начальника Адміністрації державної кримінально-виконавчої служби з питань дотримання прав засуджених та осіб, узятих під варту, Олег Торкунов.
За словами керівника FREE ZONE Олексія Загребельного, хоча в законі є згадування про пенітенціарну пробацію, наразі ще немає чіткого механізму її впровадження і єдиного бачення усіх дотичних до цього процесу структур.
Тому усім учасникам діалогу важливо прийти до розуміння, що таке пенітенціарна пробація, якою вона має бути, а також консолідувати зусилля і ресурси для того, щоб вона запрацювала, зауважує Олексій.
«Спільно з нашими партнерами ми підготували порядок реалізації пенпробації у 9 областях. Попередньо відібрали установи виконання покарань, на базі яких впроваджуватимемо її, обрали неурядові організації, що на місцях будуть займатися наданням послуг засудженим після звільнення, і налагодили співпрацю з уповноваженими органами пробації», – додає керівник FREE ZONE.
На сьогодні в установах виконання покарань, з якими вже працює FREE ZONE, здійснюють оцінку потреб засудженого, а на її базі розробляють індивідуальний план підготовки засудженого до звільнення.
«Ті роки, поки людина відбуває покарання, ми маємо максимально використати для того, щоб змінити її поведінку.
А для цього необхідно зробити оцінку ризиків, подивитися, що це за людина, з чим вона до нас потрапила, що спричинило скоєння злочину, як попередити рецидив», – зауважує начальник управління соціально-виховної та психологічної роботи із засудженими АДКВС Валерій Калівошко.
Як зазначає перша заступниця директора державної установи «Центр пробації» Ірина Яковець, головне – в результаті внести зміни до наказу про порядок взаємодії установ виконання покарань, уповноважених органів з питань пробації та суб’єктів соціального патронажу під час підготовки до звільнення.
«Ми хочемо, щоб під цей наказ апробували та затвердили єдині інструменти роботи із засудженими», – зазначає Ірина Яковець.
Зважаючи на необхідність розробки дорожньої карти впровадження пенітенціарної пробації, учасники засідання прийняли рішення створити групу зацікавлених у цьому процесі сторін, а саме представників ДКВС, Центру пробації та неурядових організацій.