Кожного року 31 серпня відзначається Міжнародний день поінформованості про передозування. Це – друга після ВІЛ/СНІДу найбільш поширена причина смерті серед людей, які вживають наркотики внутрішньовенно.
Лише від передозування опіоїдами у всьому світі щорічно гинуть 69 тисяч людей.
Такі дані наводить Всесвітня організація охорони здоров’я.
Проблема передозування – не виключення й для пенітенціарної системи.
Високий відсоток засуджених, які перебувають в пенітенціарних установах, до ув’язнення належали до найбільш уразливих груп населення, серед яких і споживачі ін’єкційних наркотиків.
Попри всі намагання не допустити потрапляння наркотиків в установи виконання покарань та слідчі ізолятори Державної кримінально-виконавчої служби України, серед засуджених та взятих під варту практикується вживання наркотичних речовин, у тому числі й опіатної групи.
Отримані в низці довгострокових досліджень методом когорт дані свідчать про те, що одразу після звільнення з в’язниці і безпосередньо після виписки з лікувального закладу, в якому проводилась детоксикація, ризик передозування значно підвищується.
Він:
- послаблює дію опіоїдів
- ефективний за внутрішньовенного, внутрішньом’язового, підшкірного та інтраназального введення
- нешкідливий для людей, які не приймали опіоїди
- не викликає залежності.
За останні роки в межах ряду програм у всьому світі було продемонстровано, що надання налоксону людям, які можуть стати свідками опіоїдного передозування, може значно знизити смертність в результаті передозування.
З метою зменшення рівня смертності серед засуджених у 2019 році FREE ZONE у партнерстві з БО “100 ВІДСОТКІВ ЖИТТЯ” провела адвокаційну кампанію, у результаті якої у всіх медичних частинах установ виконання покарань та слідчих ізоляторів ДКВС України з’явився налоксон. Його закупівля була здійснена відповідно до попередньо зібраної потреби.
Паралельно було проведено навчання медичного персоналу щодо використання препарату у клінічних випадках, коли через наявність у пацієнтів відповідних симптомів є підозра на передозування опіатами.
За оцінками міжнародних експертів подібна практика з доступності налоксону в пенітенціарних закладах є унікальною принаймні для країн регіону Східної Європи та Центральної Азії.
У 2020 році вже зафіксовано кілька випадків використання налоксону для надання медичної допомоги засудженим узятим під варту. Це свідчить про актуальність питання з доступом медичного персоналу до антагоністів опіоїдів для запобігання тяжких наслідків передозування наркотичними речовинами опійної групи.
Тому в Міжнародний день поінформованості про передозування ми ще раз наголошуємо, що доступ до налоксону в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах – це можливість оперативно надати ефективну та своєчасну медичну допомогу засудженим. А кожна ампула цього препарату – потенційно врятоване людське життя.