with Коментарів немає

Доступ до якісного і безперервного медичного обслуговування – одне з основних невід’ємних і часто життєво необхідних прав засуджених та ув’язнених. 

Медична допомога в пенітенціарних установах має доповнювати цивільну та забезпечувати пацієнтів суміжними із нею послугами. 

Так чи інакше, ми продовжуємо отримувати звернення по допомогу від засуджених, які не мають доступу до якісної та своєчасної медичної допомоги. Моніторингові візити в установи виявляють проблеми, які мають негативний вплив на стан забезпечення права засуджених на медичну допомогу, лікування й догляд.

Цього разу представники FREE ZONE у складі спостережної комісії при Миколаївській обласній державній адміністрації відвідали Миколаївський слідчий ізолятор. Основне завдання візиту — оцінити стан забезпечення права на охорону здоров’я та медичну допомогу засуджених. 

Укомплектованість медичної частини 

Медична частина має надавати послуги з терапії, рентгенології, акушерства і гінекології, стоматології, фтизіатрії, психіатрії. Незважаючи на це, наразі у частині не вистачає двох штатних фахівців. 

Протидія COVID-19

За словами членів комісії, загалом медична частина підготовлена до контролю за станом захворювання COVID-19. Зокрема, є окремі приміщення в ізоляторі, персонал забезпечений засобами індивідуального захисту, використовуються дезінфектори, є 10 бактерицидних опромінювачів, швидкі тести. 

Медичні фахівці цього закладу мають алгоритм дій у разі виникнення підозри на вірус. Для додаткової профілактики приміщення провітрюються.

Лікування ВІЛ/СНІДу

За висновками членів комісії, медична частина має необхідні ліки для антиретровірусної терапії (лікування ВІЛ/СНІДу). Усі охочі проходять лікування, однак не деякі з ВІЛ-позитивних з різних причин не виявляють таке бажання. Однією з причин відмов, на думку спостережної комісії, може бути недостатня мотиваційна робота лікаря-інфекціоніста та мультидисциплінарної команди (адміністрації установи, медиків та представників неурядових організацій). 

Під час візиту члени комісії переконали одну людину на участь у лікуванні. 

Стан приміщення та потреби

Приміщення медичної частини потребують ремонту. 

Відсутні умови для людей з інвалідністю: пандуси, поручні, дороговкази тощо.

Зберігання і наявність ліків

Комісія виявила неправильне зберігання ліків за температури 30°C та вологості повітря 78%.

Зважаючи на заяви рідних, які передають ліки для ув’язнених та засуджених, у медичній частині не вистачає анальгіну, цитрамону, бактерицидних мазей. Незадоволений попит також й на флуконазол, клотримазол, ібупрофен, гліцисед, дротаверин, інсулінові шприци.

Міжвідомча комунікація

За висновками експертів, СІЗО має забезпечити ув’язнених доступом до екстреної медичної допомоги за такої необхідності. Для цього потрібно налагодити взаємодію між судами, поліцією, медичними закладами, міською медичною частиною філії Центру охорони здоров’я в Миколаївській області.

Підсумки візиту обговорять на засіданні спостережної комісії при адміністрації Центрального району Миколаївської області. До громадського обговорення зможуть приєднатися всі охочі.

Візит відбувся за підтримки FREE ZONE в межах реалізації напряму проєкту – «Забезпечення права на здоров’я в тюрмах: від адвокації до сервісів» за фінансової підтримки БО «100 ВІДСОТКІВ ЖИТТЯ».