with Коментарів немає

15 грудня відбулася фінальна робоча зустріч FREE ZONE з партнерами та регіональними координаторами. 

Під час зустрічі обговорили, чого вдалося досягти у 2020 році та що на нас чекає вже у наступному. І хоча СOVID-19 вніс свої корективи у плани – пенітенціарна система, соціальні служби і навіть неурядові організації не були готові до викликів пандемії, – він також довів, що саме мобілізована спільнота засуджених та звільнених може оперативно реагувати на проблеми в тюрмах та вирішувати їх. 

Детальніше про це нижче.

 

СУПРОВІД ЗВІЛЬНЕНИХ ПІД ЧАС КАРАНТИНУ

За словами заступника начальника відділу діяльності виховних колоній та навчання засуджених Управління ресоціалізації та соціальної реабілітації Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Юрія Величка, завдяки співпраці з FREE ZONE пенітенціарна система змогла впоратися з одним із найперших викликів карантинних обмежень. Так, за період карантину FREE ZONE супроводила додому більше 300 звільнених з установ виконання покарань. 

«Ми віримо, що це – щонайменш 300 нескоєнних злочиннів і збережених життів. Оскільки людина, яка звільняється з установи і не має ані фінансів, ані близьких, ані житла чи роботи, не може самостійно дістатися додому. Виникає серйозний ризик скоєння повторних злочинів», – запевнив керівник FREE ZONE Олексій Загребельний.

Маршрути пролягали територією всієї України. Найбільша відстань від колонії до місця проживання склала 900 км.

Та навіть зі зняттям жорстких карантинних обмежень ми продовжили отримувати прохання про супровід від виправних установ і людей, які звільняються. І це не дивно, адже насправді ситуація з COVID лише загострила проблему, яка в Україні існує давно.

Щоб сприяти вирішенню цієї проблеми в майбутньому, ми проводили опитування про карантинні заходи в колоніях і фінансову або матеріальну допомоги при звільненні, задокументували кілька сот випадків, які тепер є базою для адвокації системних змін.

 

ПІДГОТОВКА ДО ЗВІЛЬНЕННЯ ТА РЕСОЦІАЛІЗАЦІЯ

Протягом двох попередніх років FREE ZONE разом із Центром пробації та Департаментом з питань виконання кримінальних покарань впроваджувала пенітенціарну пробацію: готувала засуджених до звільнення, супроводжувала їх після звільнення. 

Як зазначив директор Центру пробації Олег Янчук, така практика допомогла знизити відсоток рецидивної злочинності і довела свою ефективність. 

«Пробація абсолютно зацікавлена у зниженні числа тюремного населення. Світ без тюрем – це й наша мета, оскільки ми переконані, що люди, які не чинили злочинів, що несуть пряму небезпеку життю і здоров’ю інших людей, не повинні потрапляти в місця позбавлення волі. До них мають застосовувати інші заходи кримінального правового впливу. Вони повинні перебувати на пробації», – зауважив Олег.

У цьому році ми продовжили роботу у цьому напрямку, розпочавши пілотування Програми підготовки до звільнення із засудженими. 

Про це під час зустрічі розповіла експертка з питань пенітенціарної пробації у Проєкті SURGe Марина Рудницьких.

У 2020 році Програму почали впроваджувати у 4 областях і 5 установах виконання покарань. 

Наразі триває процес апробації модулів підготовки до звільнення.

Окрім цього, зважаючи на такий духовний аспект ресоціалізації, що грає важливу роль у формуванні нової шкали цінностей і, відповідно, іншої моделі поведінки після звільнення людини, плануємо надалі посилювати роботу у напрямку розвитку системного пенітенціарного служіння засудженим. 

Зокрема, за словами керівника Управління соціального служіння Православної церкви України, капелана та голови Eleos-Ukraine Сергія Дмитрієва, важливо синхронізувати соціальну роботу і соціальне служіння, зокрема, і в питаннях змін ставлення суспільства до людей, які звільняються з установ виконання покарань. 

 

ЗАЛУЧЕННЯ КОШТІВ МІСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ

Згідно з офіційною статистикою Міністерства юстиції України, в середньому щорічно з тюрем звільняється близько 14 тисяч засуджених. 

Це означає, що загроза інфекційних захворювань для здоров’я ув’язнених нерозривно пов’язана із загрозою здоров’ю людей поза межами в’язниці. У цьому переконаний заступник голови Київської обласної державної адміністрації Олег Торкунов і запевняє, що громада має бути зацікавлена у такій активності. 

Саме тому FREE ZONE продовжує роботу над забезпеченням безперервності медико-соціальних послуг для засуджених та звільнених. Досягти цього можна за умови залучення коштів місцевих бюджетів. 

У зв’язку зі зменшенням обсягів фінансування з боку міжнародних організацій, у 2020 році особливу увагу ми приділили бюджетній адвокації. 

Відтак, FREE ZONE вдалося залучити більше 550 тисяч гривень з місцевих бюджетів на медико-соціальний супровід засуджених, які готуються до звільнення, та вже звільнених. 

 

ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ ЗАСУДЖЕНИХ В ЯКОСТІ СОЦІАЛЬНИХ РОБІТНИКІВ

У зв’язку з СOVID-19 відвідувати установи виконання покарань заборонили. У тому числі, й соціальним працівникам неурядових організацій.

Відтак, робота у напрямку профілактики ВІЛ та підтримки ВІЛ-позитивних засуджених продовжилася лише в тих колоніях, де соціальними робітниками працюють саме засуджені. 

До початку карантину такі соціальні робітники були лише в кількох колоніях Сумської, Харківської, Полтавської, Львівської областей.

Для поширення цієї практики в кожній установі України, що має ресурси і зацікавленість всіх сторін процесу (медиків, адміністрації установ і неурядових організацій), ми заручилися підтримкою Міністерства юстиції України. 

Разом із благодійними організаціями «100 ВІДСОТКІВ ЖИТТЯ» та «PATH» нам вдалося провести навчання для 55 засуджених, які виявили бажання бути соціальними робітниками, у 50 колоніях України. 23 з цих засуджених уже працевлаштовані. 

 

ПЕНІТЕНЦІАРНА МЕДИЦИНА

До всього іншого у 2020 році ми брали активну участь у підготовці нової Заявки до Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією на фінансування програм з протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу у 2021–2023 роках. 

Програмний менеджер проєктів Глобального фонду та «Заради життя» Євген Ханюков запевнив, що саме внесок FREE ZONE у формування заявки дозволив передбачити у ній потреби пенітенціарної системи у забезпеченні діагностики та лікування ВІЛ, туберкульозу та вірусних гепатитів.

Ми й надалі продовжуємо роботу у напрямку забезпечення права на здоров’я у тюрмах. Так, FREE ZONE провела адвокаційну кампанію, у ході якої працівників установ виконання покарань та СІЗО, а також засуджених та ув’язнених внесли до пріоритетних до вакцинації від COVID-19 груп населення. Відтак уже у 2021 році вони отримають вакцину одними з найперших.

 

МІЖНАРОДНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Забезпечення належного рівня надання медичної допомоги ув’язненим – проблемне питання охорони здоров’я в багатьох країнах Східної Європи і Центральної Азії, але особливо неблагополучна ситуація спостерігається в країнах Східної Європи і Центральної Азії.

Здоров’я і життя людей, які містяться у в’язницях, повністю залежать від того, наскільки своєчасно і якісно їм буде організований доступ до медичної допомоги і послуг.

Зважаючи на це, за ініціативою FREE ZONE та Open Society Foundation у липні 2020 року відбулася регіональна онлайн-конференція «Тюрми в контексті СOVID-19: як системи охорони здоров’я на рівні спільнот працюють в регіоні СЄЦА».

За її підсумками учасники звернулися, зокрема, до представників спільноти засуджених та звільнених країн регіону СЄЦА з закликом створити регіональну платформу для обміну інформацією і досвідом, об’єднання ресурсів і зусиль у напрямку реалізації права на здоров’я в тюрмах.

Згодом саме з метою покращення рівня забезпеченості права на здоров’я людей в тюрмах неурядові організації ряду країн ВЕЦА вирішили об’єднати свої зусилля в рамках Євразійського руху за право на здоров’я в тюрмах (Рух). До Руху вже приєдналися такі країни, як Україна, зокрема FREE ZONE та благодійна організація «Cвітло надії», Молдова, Вірменія, Білорусь, Грузія, а також Центральна Азія.

Ми віримо, що настав час для глобальних змін, які дозволять людству жити у світі, де не буде місця такому поняттю як в’язниця.